Łomża: Do OKE stale spływają wnioski o wgląd do arkuszy maturalnych. Chętnych na sprawdzenie swojego wyniku jest więcej niż przed rokiem
Tegoroczne wyniki egzaminów maturalnych w województwie podlaskim nie należą do najlepszych. Jak poinformowała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży, maturę zdało 79,3 proc. absolwentów szkół średnich z 7682 osób przystępujących do egzaminu. Z kolei 13 proc. zmierzy się z sierpniową poprawką. W ubiegłym roku wyniki były nieco lepsze - zdawalność w Podlaskiem była na poziomie 82,6 proc.
Sprawdź: Wyniki matur w województwie podlaskim. Jest gorzej niż przed rokiem
Wielu z maturzystów chce zrozumieć, gdzie popełnili błędy, bądź sprawdzić, czy ocena, którą zobaczyli na zaświadczeniu maturalnym, jest rzeczywiście sprawiedliwa. Każdy z nich ma taką możliwość. OKE umożliwia bowiem wgląd do swoich prac.
- Wnioski o weryfikację sumy punktów cały czas do nas spływają. W pierwszym i drugim tygodniu mieliśmy ich bardzo dużo. Potem ta liczba trochę spadła. Ale teraz znowu jest ich sporo – przyznaje Agnieszka Muzyk, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.
Jak dodaje, zainteresowanie jest znacznie większe niż w ubiegłym roku - wtedy było to ponad 2,5 tys. obejrzanych ponownie arkuszy i około 850 wniosków o weryfikację sumy punktów.
Osoby zainteresowane wglądem do swojej pracy maturalnej muszą w pierwszej kolejności złożyć odpowiedni wniosek. Można zrobić to:
- za pośrednictwem ZIU
- pocztą tradycyjną na adres OKE w Łomży
- za pośrednictwem ePUAP i e-Doręczeń
- osobiście
Następnie, w ustalonym terminie, należy stawić się w siedzibie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Co istotne, przeglądający swój arkusz mają prawo robić mu zdjęcia.
- Po przeanalizowaniu arkusza, maturzysta może złożyć wniosek o weryfikację sumy punktów, czyli w praktyce – o ponowne sprawdzenie tych zadań, co do których ma wątpliwości związane z ich oceną. Taki wniosek należy złożyć niezwłocznie – w ciągu dwóch dni roboczych od daty wglądu - informuje Agnieszka Muzyk. - Na odpowiedź komisja ma 14 dni, jednak dokładamy wszelkich starań, aby uczniowie otrzymywali informację wcześniej – zwłaszcza że wyniki często są bardzo istotne w procesie rekrutacyjnym na uczelnie.
Arkusz jest ponownie oceniany, ale już przez innych egzaminatorów niż wcześniej. W sytuacji, gdy komisja uzna, że pierwotna ocena była błędna, wynik może zostać zmieniony.
- Z doświadczenia wiemy, że przypadki zmiany liczby punktów po weryfikacji zdarzają się stosunkowo rzadko w stosunku do liczby składanych wniosków. Co więcej, jeśli dochodzi do korekty, to są to zazwyczaj niewielkie różnice – najczęściej zmiana o jeden punkt - mówi dyrektor OKE w Łomży.
Jeśli jednak weryfikacja nie przyniesie oczekiwanej korekty, pozostaje jeszcze możliwość odwołania się do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. W tym przypadku uczniowie mają siedem dni na złożenie wniosku, ale mogą zgłaszać tylko zadania otwarte. Niezbędne jest również dokładne uzasadnienie, dlaczego konkretna odpowiedź powinna zostać uznana. Decyzja Kolegium jest ostateczna i nie podlega dalszemu zaskarżeniu.
Na złożenie podania o wgląd do arkusza maturzyści mają aż sześć miesięcy od ogłoszenia wyników.