Lublin: Lubelską świątynie czeka remont. „Sprawa jest naprawdę pilna"
Szeroki i kosztowny zakres prac
Kościół na ul. Zielonej trafił oficjalnie w ręce parafii greckokatolickiej w Lublinie w listopadzie 2023 r. Został użyczony przez archidiecezję lubelska.
Zabytkowa świątynia pw. św. Jozafata szykuje się do remontu. Lubelski ratusz wydał właśnie warunki zabudowy dla inwestycji przy ul. Zielonej.
- Polegającej na przebudowie budynku kościoła i oficyny wraz z budową przyłączy (wodociągowego, kanalizacji sanitarnej i energetycznego) oraz rewitalizacją zagospodarowania terenu na cele społeczno – kulturalne, obejmującą m.in. budowę placu zabaw, amfiteatru, pochylni i schodów terenowych – czytamy w obwieszczeniu wydanym przez UM Lublin.
- Stan budynku jest złym, wystarczy spojrzeć na wygląd elewacji – mówi ks. mitrat Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie.
Prace związane z elewacją obejmą m.in. usunięcie przyklejonych do niej płytek.
- W bardzo zły stanie jest konstrukcja dachowa – dodaje ks. Batruch.
- Najpoważniejszym uszkodzeniem stropu nad kościołem jest korozja biologiczna belek stropowych. Podczas oględzin odkryto w sumie 12 belek, co stanowi 40 procent wszystkich elementów. W każdej odkrytej belce stropowej zaobserwowano ogniska korozji biologicznej – czytamy w opinii technicznej dotyczącej stanu zachowania budynku kościoła pw. św. Jozafata w Lublinie.
Najpilniejsze do wykonania są prace dotycząc kościoła. I te będą realizowane w pierwszej fazie.
- Od roku przygotowujemy dokumenty, ekspertyzy, opracowujemy koncepcję. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na przeprowadzenie prac. Trudno jednak powiedzieć, ile czasu to zajmie – dodaje ks. Batruch.
Problemem są fundusze.
- Nie dysponujemy środkami na rozpoczęcie prac remontowych. Ale gdy przenosiłem cerkiew z Tarnoszyna też nie miałem ani złotówki, a udało się to zrobić – przypomina ks. Batruch.
Drewniana cerkiew z Tarnoszyna (pow. tomaszowski) znajduje się obecnie na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej.
- Deklaruje gotowość do pracy, energie, umiejętności, ale sam nie podołam, jeśli nie będę miał wsparcia ze strony innych ludzi, instytucji – podkreśla ks. Batruch.
Prace wokół kościoła mają w pierwszej fazie polegać na uprządkowaniu terenu. Prace przy amfiteatrze, czyli rodzaju ołtarza polowego, placu zabaw mają odbyć się w drugiej fazie inwestycji przy ul. Zielonej.
Dar greckich kupców
Cerkiew przy ul. Zielonej ufundowali w 1786 r. kupcy greccy, na mocy zezwolenia udzielonego przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Świątynia - wówczas pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny - należała do patriarchatu w Konstantynopolu.
W 1833 roku budynek został rozbudowany i odnowiony, zaś w 1857 roku dobudowano dzwonnicę po zachodniej stronie fasady. W tym czasie cerkiew przeszła w ręce Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
Po przejęciu przez katolików (27 lipca 1922 r.) kościół - już pw. św. Jozafata - został przebudowany. Stracił wówczas wystrój cerkiewny (likwidacja ikonostasu).
W latach 1945-50 przy kościele mieścił się diecezjalny zarząd Caritas.
Przy kościele swoją siedzibę ma Bractwo Miłosierdzia św. Brata Alberta prowadzące tu kuchnię i stołówkę dla ubogich.