Lulkowo: Mieszkańcy nie chcą strzelnicy w sąsiedztwie domów
Strzelnica ma powstać w Lulkowie. Mieszkańcy okolicznych domów są na nie
Nowoczesna odkryta strzelnica ma powstać na jednej z działek należącej do gminy Gniezno w Lulkowie, tuż przy trasie DK15. Gmina jest w trakcie sporządza projekt decyzji o warunkach zabudowy. Projekt inwestora wysłany do gminy zakłada kompleks strzelecko-szkoleniowy z zapleczem socjalnym, technicznym i usługowym. Mówi się nawet, że w środku miałby powstać punkt gastronomiczny. Mieszkańcy okolicznych domów są jednak przerażeni. Jak się okazuje, projekt planowany jest w miejscu niezwykle bliskim okolicznych zabudowań.
- Sprawdzałem w mapach i od mojego domu ta strzelnica ma być oddalona o jedynie 200 metrów. To za blisko. Nie jestem przeciwny faktowi powstania strzelnicy, bo ona jest potrzebna, ale nie w tym miejscu
- mówi pan Grzegorz Mierzejewski, mieszkaniec Lulkowa. Jego działka leży bezpośrednio przy działce, na której planuje się zbudować strzelnicę. Inne działki należą do członków jego rodziny, a na jednej z nich ma się wybudować kuzynka pana Grzegorza.
- Wyobraża sobie pani to, żyć w huku, bezpośrednio obok strzelnicy?
- pyta mieszkaniec Lulkowa, wskazując palcem na pole, na którym obecnie rośnie zboże. To tam mają ćwiczyć pasjonaci strzelectwa po wybudowaniu obiektu. Ma on mieć łącznie cztery małe tory, dwa średniej długości i jeden najdłuższy. Zainteresowani strzelać mają zgodnie z projektem w stronę lasku. Zaraz za nim znajduje się gospodarstwo rolne i stajnia, do której przyjeżdżają dzieci.
Była cisza, będzie huk? Co ze strzelnicą w Lulkowie?
- Ja już jestem wiekowa, chcę mieć spokój, a tam za lasem na koniach jeżdżą dzieci. Przecież te kule mogą mieć taki zasięg
- mówi mama pana Grzegorza, który dodatkowo zwraca uwagę na fakt potencjalnego zmniejszenia wartości gruntów. Jak mówi, w przyszłości chce wydzielić ze swojej działki mniejsze budowlane. I kto mi to kupi zaraz obok strzelnicy – pyta?
Pan Grzegorz zapoczątkował zbieranie podpisów nad petycją do władz gminy. W niej poruszono kwestie potencjalnego hałasu, i wpływu na środowisko naturalne. W dokumencie poruszono także wątek prawny.
- Strzelnica sportowa zgodnie z przepisami powinna znajdować się min. 300 metrów od budynków mieszkalnych. Ten warunek nie został spełniony. Według szacunków odległość wynosi od 150 do 200 metrów, co eliminuje możliwość powstania w tej lokalizacji tego obiektu. Strzelnica zgodnie z przepisami powinna znajdować się też min. 100 m. od drogi publicznej, co wg zał. mapy nie zostanie spełnione. (…) Warunki zabudowy nie powinny więc zostać wydane, ponieważ nie są spełnione warunki formalne
- widnieje na petycji, którą podpisało ok. 30 mieszkańców okolicy. Dokument wysłano na początku czerwca, a niedawno miejscowi otrzymali odpowiedź.
Mieszkańcy: petycja przeciwko strzelnicy. Gmina: analizujemy wasz głos
- Państwa uwagi oraz obawy zostały przyjęte i wnikliwie przeanalizowane przez komórki organizacyjne urzędu. Państwa sprzeciw został oficjalnie zarejestrowany i zostanie wzięty pod uwagę w toku dalszego postępowania administracyjnego (…) Zwracamy iwagę, że ostateczna decyzja w sprawie warunków zabudowy lub pozwolenia na budowę zostanie wydana z zachowaniem wszelkich procedur, w tym wymaganych uzgodnień
- napisała wójt gminy Gniezno, Maria Suplicka, zapowiadając, że kwestia wybudowania strzelnicy na działce w Lulkowie zostanie przedyskutowana na najbliższym zebraniu.
- Tylko, że najbliższe zebranie ma się odbyć we wrześniu. Do tego czasu tę decyzję gmina może wydać
- podaje G. Mierzejewski.
Co mówią przepisy dotyczące budowy strzelnicy?
Minimalną odległość strzelnicy od zabudowań w Polsce regulują przede wszystkim dwa dokumenty. Pierwszym jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic
Choć to rozporządzenie nie określa wprost minimalnych odległości od zabudowań, to zawiera ogólne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i zabezpieczenia strzelnicy (np. budowy wałów ochronnych, kuloodpornych ścian itp.). W praktyce, odległości te wynikają z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa, nie są jednak jednoznacznie zdefiniowane liczbowo.
Drugi ważny przepis to Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 30 października 2014 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku
To rozporządzenie pośrednio wpływa na lokalizację strzelnic, ponieważ hałas z takiego obiektu nie może przekraczać określonych norm w zależności od rodzaju terenu (np. mieszkaniowego, usługowego, przemysłowego). W przypadku planowanej strzelnicy trzeba przeprowadzić ocenę oddziaływania na środowisko, która uwzględnia m.in. emisję hałasu i jego wpływ na okolicę.
To najczęściej lokalne dokumenty określają, czy na danym terenie można zbudować strzelnicę i w jakich warunkach. Gmina może ustalić w miejscowym planie zagospodarowania terenu minimalne odległości od zabudowań, terenów rekreacyjnych, szkół itp. W przypadku braku MPZP inwestor musi uzyskać decyzję WZ, gdzie te odległości mogą być analizowane indywidualnie.
Do sprawy strzelnicy w Lulkowie jeszcze wrócimy.
Mieszkańcy Lulkowa nie chcą strzelnicy w sąsiedztwie domów. Napisali petycję do wójta gminy. „To za blisko naszych domów”