Masz już decyzję WZON? Możesz jeszcze zrezygnować ze świadczenia wspierającego z ZUS
Z redakcją skontaktowała się pani Izabela z Lipna.
W liście pisze: „Moja sąsiadka ma 86 lat i jest osobą leżącą. Wystąpiła o świadczenie wspierające. Odwiedziła ją komisja z Bydgoszczy i przeprowadziła wywiad. Panie przekazały sąsiadce, że jeżeli otrzyma świadczenie wspierające, to wówczas jej córka, która się opiekuje nią dzień i noc, straci zasiłek opiekuńczy, a nie ma innych dochodów. Dlatego sąsiadka chce zrezygnować z tego świadczenia, tylko nie wie, czy to możliwe i jak ewentualnie załatwić formalności. Proszę o wyjaśnienie na łamach gazety, do kogo należy się zwrócić”.
Dwóch świadczeń nie można pobierać
Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, wyjaśnia, że nie można jednocześnie pobierać świadczenia wspierającego z ZUS-u ze świadczeniem pielęgnacyjnym, specjalnym zasiłkiem opiekuńczym ani zasiłkiem dla opiekuna wypłacanym przez gminę. Trzeba wybrać: albo jedno, albo drugie.
- Samo złożenie wniosku do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (WZON) w celu ustalenia poziomu potrzeby wsparcia nie wstrzymuje wypłaty obecnego świadczenia dla opiekuna. Wniosek można złożyć, poczekać na decyzję i wtedy wybrać bardziej korzystne rozwiązanie: świadczenie wspierające czy dotychczasowe świadczenie dla opiekuna. Warto pamiętać, że decyzja WZON wydawana jest na okres, na jaki ustalono niepełnosprawność w orzeczeniu - maksymalnie na 7 lat - zaznacza Krystyna Michałek.
Jak dodaje, w przypadku wyboru świadczenia wspierającego konieczne jest złożenie do ZUS wniosku SWN. Można to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE/eZUS), portalu Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną. Wniosek może złożyć osoba z niepełnosprawnością albo jej pełnomocnik lub przedstawiciel ustawowy.
Trzeba będzie zwrócić pieniądze
Jeżeli taki wniosek zostanie złożony przez osobę z niepełnosprawnością lub osobę ją reprezentującą, a opiekun tej osoby jest uprawniony do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, wypłata świadczenia przez organ gminy zostanie wstrzymana z mocy prawa.
Jeśli okres, za który opiekun pobierał świadczenie z gminy, pokryje się z okresem, za który ZUS przyzna osobie z niepełnosprawnością świadczenie wspierające, opiekun będzie zobowiązany do zwrotu świadczenia z gminy wraz z odsetkami. Aby uniknąć takiej sytuacji, we wniosku o świadczenie wspierające można wskazać datę, od której ma być ono przyznane tak, by okresy pobierania obu świadczeń się nie nakładały. Pozwoli to uniknąć konieczności zwrotu nienależnie pobranych środków.
Wnioskodawca może również wycofać wniosek o świadczenie wspierające, także po jego przyznaniu. Wówczas decyzja o przyznaniu świadczenia zostanie uchylona, a jeśli pieniądze już wypłacono, trzeba będzie je zwrócić.
Ważny termin złożenia wniosku
Jeżeli wniosek zostanie złożony w ciągu 3 miesięcy od otrzymania ostatecznej decyzji WZON, świadczenie wspierające przysługuje z wyrównaniem od daty wskazanej w decyzji lub daty wskazanej przez wnioskodawcę. W przypadku późniejszego złożenia wniosku, świadczenie wypłacane jest od miesiąca złożenia formularza.
Świadczenie wspierające wynosi od 40 proc. do 220 proc. renty socjalnej, czyli od 752 zł do 4134 zł miesięcznie, w zależności od ustalonego poziomu potrzeby wsparcia. Kwoty te są co roku waloryzowane. Świadczenie nie zależy od dochodu, jest zwolnione z podatku dochodowego, nie podlega egzekucji komorniczej i nie wpływa na prawo do innych świadczeń z ZUS-u, takich jak renta socjalna czy 500 plus dla osób niesamodzielnych.
Świadczenie wspierające nie przysługuje przebywającym w placówkach zapewniających całodobową opiekę, takich jak DPS-y, ZOL-e, zakłady karne czy schroniska dla nieletnich.