Mieszkania komunalne w Oświęcimiu do kupienia przez najemców na własność, z atrakcyjną bonifikatą
Oświęcimski magistrat przypomniał tę ważną dla niektórych mieszkańców datę, bo - zgodnie z poselskim projektem - gminy mogą stracić możliwość sprzedaży swoich lokali z bonifikatą.
Warunkiem nabycia mieszkania jest jednorazowa wpłata 70-procentowej jego wartości. Złożenie wniosku nie wiąże się jeszcze z obowiązkiem zakupu mieszkania. Można to zrobić po poznaniu ceny skonsultowanej przez rzeczoznawcę.
Obecnie średnia cena metra kwadratowego mieszkania komunalnego szacowana jest na poziomie 6 tysięcy złotych, co po bonifikacie daje kwotę 4,2 tys. zł za metr kwadratowy. Idąc dalej, aby jeszcze bardziej przybliżyć mieszkańcom atrakcyjność projektu, przykładowy koszt mieszkania o powierzchni 45 metrów kwadratowych, po normalnej cenie, wyniósłby 270 tys. złotych. Z kolei po bonifikacie to już 189 tys. złotych.
W minionych latach w ramach programu sprzedaży mieszkań z bonifikatą miasto kilka razy już oferowało posiadane lokale najemcom. Poprzednia taka sprzedaż uwzględniająca sporą zniżkę była w 2021 roku i wtedy blisko 20 osób zdecydowało się wykupić na własność zajmowany lokal.
Obecna edycja zapoczątkowana jesienią 2024 roku potrwa do końca września 2025.
- Posiadanie mieszkania na własność ma dobre strony. Kiedyś można je przekazać dzieciom, czy wnukom. Jest to zawsze stabilna lokata kapitału. Znam osoby, które – mając właśnie trochę wolnej gotówki – zamieniają ją na kupno mieszkań - uważa Krzysztof, który skorzystał z okazji wykupu lokalu komunalnego w jednej z poprzednich edycji programu.
Warunki wykupienia mieszkania z bonifikatą w Oświęcimiu
Tak więc najemcy, którzy są zdecydowani zostać właścicielem mieszkania, po złożeniu wniosku w urzędzie muszą przystąpić do umowy notarialnej w określonym przez miasto terminie.
Warunki dla chętnych do skorzystania z programu:
- muszą być najemcą mieszkania na podstawie umowy zawartej na czas nieoznaczony
- nie mogą korzystać z dodatku mieszkaniowego czy z umorzenia czynszu całkowitego lub częściowego w okresie pół roku przed złożeniem wniosku o jego wykup
- nie mogą zalegać z płatnościami czynszu i podatku lokalnego oraz opłat lokalnych
- nie mogą też być w okresie wypowiedzenia najmu
- nie mogą posiadać tytułu prawnego do całości lub części innego lokalu czy domu w Oświęcimiu, jak również własności mieszkania spółdzielczego czy lokatorskiego prawa do lokalu.
- Ponadto nie będzie można wykupić mieszkań w budynkach o nieuregulowanym stanie prawnym, przeznaczonych do kapitalnego remontu lub wyburzenia, które będą miały inne przeznaczenia, zostały wybudowane po 1 stycznia 2000 roku oraz pozostają w trwałym zarządzie gminnych jednostek organizacyjnych, czy są 100 proc. własnością miasta, w których nie ma wspólnot mieszkaniowych.