Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie zachęca do odwiedzin
Muzeum Obrony Przeciwlotniczej jest oddziałem Muzeum Sił Powietrznych – MSP w Dęblinie. Muzeum podzielone jest na dwie części. Pierwsza sala to wystawa stała pt. „Historia polskiej broni przeciwlotniczej”, która urządzona jest chronologicznie, tj. od początków powstania pierwszych polskich jednostek przeciwlotniczych, począwszy od 1919 roku - daty przyjętej jako narodziny polskiej artylerii przeciwlotniczej, aż po współczesność.
W muzeum organizowane są wystawy czasowe. Aktualnie jest ich kilka m.in. o zbrodni katyńskiej z 1940 roku, Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie oraz o czynie frontowym żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego na Pomorzu Zachodnim. Nowością w placówce jest symulator broni przeciwlotniczej, gdzie każdy niezależnie od wieku może spróbować, jak obsługiwać karabin używany przez obrońców polskiego nieba.
Muzeum tworzy również ekspozycja plenerowa, na której prezentowany jest sprzęt przeciwlotniczy wielkogabarytowy: rakietowy, artyleryjski, radiolokacyjny, jak również dwa samoloty: szkolno-treningowy PZL TS-11 Iskra oraz samolot transportowy Jak-40, którym podróżowały najważniejsze osoby w państwie, prezydenci, premierzy, ministrowie, marszałkowie.