Nawet 11 osób na 1 miejsce. Te kierunki studiów w województwie śląskim są najpopularniejsze
Maturę zdało w tym roku w woj. śląskim 80 proc. maturzystów (21 909 osób) – podała we wtorek Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie. 13 proc. (3 433 osób) nie zdało egzaminu z jednego przedmiotu, co oznacza, że mają prawo do przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu tego roku. 7 proc. maturzystów (1923 osoby) oblało więcej, niż jeden przedmiot. Ci ostatni o studiach będą myśleć za rok, pozostali szukają dla siebie przyszłościowych kierunków.
Już we wtorek, 8 lipca, maturzyści poznali wstępne wyniki tegorocznego egzaminu dojrzałości. K każdy z nich mógł sprawdzić swój indywidualny wynik w systemie ZIU, a także odebrać świadectwo maturalne w swojej szkole.
To oznacza również każdy maturzysta może zweryfikować, czy dostanie się na wymarzony kierunek studiów. Sprawdź najpopularniejsze kierunki na czterech czołowych uczelniach w województwie śląskim. Na jedno miejsce przypada nawet 16 chętnych.
Medycyna oczywiście najbardziej oblegana
Limity miejsc na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym określa na wszystkich uczelniach medycznych Ministerstwo Zdrowia.
Na Śląskim Uniwersytecie Medycznym jest to odpowiednio 738 i 125 miejsc. Jak poinformowała w środę rzeczniczka uczelni Agata Pustułka, na kierunek lekarski zgłosiło się dotąd 3515 osób (4,76 osób na jedno miejsce), na lekarsko-dentystyczny 1230 (9,84 na jedno miejsce), dodatkowo na 51 miejsc na kierunku lekarskim w filii uczelni w Bielsku-Białej zgłosiło się 577 chętnych. To oznacza, że o jedno miejsce rywalizuje tam ponad 11 osób.
Limity na inne kierunki są określane przez władze uczelni na podstawie możliwości organizacyjnych, skali zainteresowania absolwentów oraz m.in. badań rynku. Niejednokrotnie — w razie dużego zainteresowania — limit miejsc jest zwiększany.
Politechnika Śląska i Uniwersytet Śląskim na obecnym etapie rekrutacji nie informują o liczbie miejsc na poszczególnych kierunkach oraz liczbie chętnych, stojąc na stanowisku, że wpływa to na wybory kandydatów, ponadto nie jest wykluczone zwiększenie limitu miejsc na najbardziej oblegane kierunki w razie dużego zainteresowania. Dokładne dane mają być podane do publicznej wiadomości po zamknięciu procesu rekrutacji. Wiemy jednak, jakie kierunki na tych uczelniach cieszą się największym powodzeniem.
Uniwersytet Śląski: najpopularniejsza reżyseria i filologie
Jak poinformował „DZ” rzecznik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Jacek Szymik – Kozaczko, obecnie 10 najbardziej „obleganych” kierunków podczas tegorocznej rekrutacji na studiach stacjonarnych I stopnia to obecnie:
- reżyseria
- filologia angielska: kultura-media-translacja
- filologia angielska
- logopedia
- koreanistyka
- organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej ,
- międzynarodowe studia nauk politycznych i dyplomacji
- English Studies: Literature and Culture
- projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej
- zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacji.
- Zwracam uwagę, że po ogłoszeniu wyników matur bardzo mocno rośnie liczba zapisów, tak więc ta popularność kierunków może się de facto z każdą chwilą zmieniać. Ostateczny ranking popularności będziemy mogli podać po zakończeniu rejestracji w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów, która trwa do 11 lipca br. włącznie – powiedział „DZ” Jacek Szymik – Kozaczko.
Politechnika Śląska - hitem nowy kierunek, związany z kryminalistyką
Władze Politechniki Śląskiej cieszą się z dużego zainteresowania nowym kierunkiem – technologie inżynierskie w kryminalistyce. Dużą popularnością cieszą się także:
- inżyniera lotnicza i kosmiczna
- architektura
- automatyka i robotyka
- informatyka
- mechatronika
- mechanika i budowa maszyn
Uniwersytet Ekonomiczny - na czele analityk finansowy 2.0 Trwa również rekrutacja na rok akademicki 2025/2026 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.
Kandydaci na studia I stopnia stacjonarne w I turze rekrutacji logują się do systemu do 10 lipca br. (do godz. 23:59); na studia niestacjonarne do 9 lipca br (do godz. 23:59) - przypomina Marek Kiczka, rzecznik prasowy uczelni.
- Patrząc na liczbę rejestracji na studia I stopnia stacjonarne, wg stanu na środę 9 lipca, łączny limit miejsc został wypełniony z naddatkiem, co oznacza, że średnio o 1 miejsce aplikuje 1,39 kandydata - dodaje.
W przypadku 17 kierunków liczba aplikujących zdecydowanie przewyższa liczbę miejsc.
Według stanu na 9 lipca największym powodzeniem na tej najstarszej śląskiej uczelni cieszy się kierunek analityk finansowy 2.0, który pojawił się w ofercie po raz pierwszy w ubiegłym roku. O jedno miejsce ubiega się średnio 2,76 kandydata.
Ogromne zainteresowanie odnotowujemy również w przypadku tegorocznej nowości w ofercie: na kierunek Sztuczna inteligencja i data science aplikuje 2,16 kandydata na jedno miejsce.
Anglojęzyczne kierunki: International Business oraz Finance and Accounting for Business także cieszą się powodzeniem wśród kandydatów na studia - o 1 miejsce średnio aplikuje tutaj odpowiednio: 1,48 i 1,44 kandydata.
Najwięcej aplikujących na Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach tradycyjnie jest na kierunku finanse i rachunkowość (430 kandydatów). Sporym zainteresowaniem cieszą się także: ekonomia, zarządzanie, logistyka, International Business, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, informatyka czy międzynarodowe stosunki gospodarcze.