Nowe ambulanse trafią do Sokółki i Łap. Ponad milion złotych z funduszy unijnych
– Dziś to wyjątkowy moment dla naszej stacji, bo to dzięki wspólnej trosce i determinacji możemy realnie podnosić standardy opieki zdrowotnej, zwiększać bezpieczeństwo mieszkańców i efektywnie reagować na potrzeby społeczeństwa – mówiła podczas uroczystości Izabela Kolecka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.
Projekt za ponad pół miliona euro
Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 550 tysięcy euro, z czego na Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego przypadło 315 tysięcy euro. Finansowanie odbywało się według standardowego montażu projektów unijnych – 80 procent stanowiły fundusze unijne, pozostałe 20 procent to wkład własny jednostki.
Nowe ambulanse zastąpią pojazdy z 2018 roku o przebiegach około 170-180 tysięcy kilometrów. W Sokółce będzie stacjonował ambulans specjalistyczny z lekarzem, pielęgniarką i ratownikiem, natomiast w Łapach – również podobnie wyposażony zespół.
51 tysięcy wyjazdów rocznie
Skala działania Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku robi wrażenie. W ubiegłym roku wykonano 51 tysięcy wyjazdów, co oznacza około 4 tysięcy interwencji miesięcznie. Ratownicy przejechali łącznie 1,4 miliona kilometrów.
– W strukturach naszego pogotowia posiadamy 37 zespołów ratownictwa medycznego. 7 to zespoły specjalistyczne w składzie trzyosobowym z lekarzem i 30 zespołów podstawowych z pielęgniarką bądź ratownikiem – wyjaśniała dyrektor Kolecka.
W powiecie sokólskim działają cztery zespoły podstawowe i jeden specjalistyczny. W samej Sokółce funkcjonuje jeden zespół specjalistyczny i jeden podstawowy. W powiecie białostockim i mieście Białystok pracuje 17 zespołów podstawowych, w tym dwa specjalistyczne, a w Łapach – dwa zespoły podstawowe.
Wojewoda podlaski wprowadza pionierskie szkolenia dla ratowników medycznych
Szkolenia dla mieszkańców wsi
Projekt to nie tylko zakup sprzętu. Zorganizowano już szkolenia z ratownictwa medycznego dla personelu medycznego. Obecnie trwają bezpłatne szkolenia z pierwszej pomocy dla mieszkańców terenów wiejskich.
– Szkolenia odbyły się już w świetlicach wiejskich w Zwierkach, Jurowcach i Klimówce. W najbliższym czasie czekają nas jeszcze szkolenia w Nowodworcach oraz Kamionce Starej – informowała dyrektor Kolecka, zapraszając mieszkańców do udziału.
Konferencja polsko-litewska we wrześniu
Jak poinformował dr Mirosław Rybałtowski, kierownik projektu i specjalista medycyny ratunkowej, projekt ma jeszcze dwa zadania do zrealizowania.
– Planujemy konferencję naukową na wrzesień 2025 roku. Zapraszamy 30 partnerów z Litwy, od nas minimum 70 osób. Chcemy omówić założenia projektu, wypracować wspólne sposoby postępowania w trudnych sytuacjach i napisać raport o wspólnych standardach współpracy transgranicznej – wyjaśnił dr Rybałtowski.
Poparcie władz wojewódzkich
Inwestycję docenili przedstawiciele władz wojewódzkich. Wicemarszałek Wiesława Burnos pogratulowała nowych ambulansów, podkreślając ich potrzebę dla regionu.
Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski zwrócił uwagę na znaczenie inwestycji dla bezpieczeństwa mieszkańców.
– Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie i życie człowieka. Kiedy stary i wysłużony sprzęt zastępujemy nowym, nowoczesnym i bezpiecznym, to także jest gwarancja tego, że personel medyczny będzie pracował w bardzo dobrych warunkach – podkreślił wojewoda.
Jak dodał, projekt to dowód na skuteczne wykorzystywanie środków unijnych i realizację współpracy transgranicznej. W ramach tego samego projektu jeden pojazd trafi też na Litwę.
Anna Puchlik z sekretariatu Programu Interreg 6A Litwa-Polska podkreśliła, że projekt został wybrany ze względu na rzeczywiste potrzeby regionu, szczególnie obszarów oddalonych od dużych centrów medycznych.
W Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku pracuje około 550 osób, w tym wielu specjalistów zaangażowanych także pozazawodowo jako żołnierze WOT, strażacy ochotnicy czy policjanci.