Nowe kierunki kształcenia w szkołach ponadpodstawowych w kujawsko-pomorskiem
Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. W Kujawsko-Pomorskiem jest sporo "klasycznych" kierunków kształcenia, ale mamy również nowe profile m. in. nastawione na pasje czy "świeże" zawody i wąskie specjalizacje. Sprawdziliśmy jak szkoły w województwie zmieniają się z nowymi technologiami, zawodami, rynkiem pracy, jakie tworzą kierunki. Mamy w regionie m. in. klasy vlogerów, barberów, wizażystów czy specjalistów turystyki uzdrowiskowej.
W tym artykule:
- Kujawsko-Pomorskie szkoły idą z duchem czasu – nowe kierunki kształcenia
- Klasa vlogerów we Włocławku
- Klasy uczące zawodów z sektora urody, zdrowia i sportu
- Dyplomacja – unikatowy kierunek kształcenia w skali kraju
- Szkoły kształcą specjalistów budowlanych
- Uczniowie zgłębiają nowe technologie
- Szkoły przygotowują do pracy w służbach
- Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych – ważne terminy
Licea z regionu raczej pozostają wierne klasycznym profilom kształcenia, choć nie brak modyfikacji. Np. w Zespole Szkół nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu dawne klasy matematyczno-informatyczne to obecnie klasy politechniczne. W szkole tworzone są klasy patronackie, by kształcenie teoretyczne szło w parze z praktyką. Klasa eTwinning realizuje projekty międzynarodowe. Jest też klasa pod patronatem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, która realizuje projekty naukowe.
Kujawsko-Pomorskie szkoły idą z duchem czasu – nowe kierunki kształcenia
Eksperci od badania rynku pracy dobrze wiedzą, że młodzież chce zarabiać m. in. w usługach oraz internecie.
- Już 10 lat temu, gdy badaliśmy preferencje młodzieży co do kształcenia, okazało się, że znaczna część chce pracować w oparciu o nowe technologie. Mówili o potrzebie nauki tworzenia treści na social media i zarabiania w internecie. Żartobliwie określali taki profil „klasą celebrytów” – mówi pani Jolanta, która uczy w technikum hotelarsko-gastronomicznym.
Klasa vlogerów we Włocławku
Naprzeciw oczekiwaniom młodzieży wyszedł m. in. Zespół Szkół nr 4 we Włocławku („Baczyński”), który chwali się klasą vlogersko-medialną.
- Świat mediów społecznościowych nie jest Ci obcy? Marzysz o pracy dziennikarza, vlogera, influencera, blogera czy Youtubera? Chcesz zbudować swoją własną markę? Potrafisz zwrócić na siebie uwagę? Masz własne grono followersów, a może chcesz je zdobyć? Chętnie dzielisz się swoją wiedzą, doświadczeniem i opinią? A może interesuje Cię reklama i marketing? Dzięki współpracy z Państwową Akademią Nauk Stosowanych we Włocławku poznasz jeszcze bliżej świat mediów. Czekają na Ciebie warsztaty wideo, na których będziesz tworzył własne filmy i nagrania dźwiękowe. Nauczysz się redagowania treści do Internetu. Na zajęciach z autoprezentacji poznasz sposoby komunikacji werbalnej i niewerbalnej, dowiesz się jak kreować swój wizerunek oraz jak zbudować swoją markę w mediach społecznościowych. Jeśli chcesz być aktywnym uczestnikiem social mediów, ten kierunek jest idealny dla Ciebie! – reklamuje się szkoła.
Klasy uczące zawodów z sektora urody, zdrowia i sportu
Spore możliwości zatrudnienia i zarabiania są w branży beauty. Szkoły także odpowiedziały na ten trend. Zespół Szkół Chemicznych we Włocławku ma w ofercie barbering połączony z wizażem.
Również sektor usług związanych ze zdrowiem dynamicznie się zmienia wraz z technologią, możliwościami, starzeniem się społeczeństwa i wysoką średnią wieku kadry medycznej. Włocławski ZSCH kształci techników organizacji turystyki - specjalność uzdrowiskowa, a także techników analityków – specjalność medyczna. Klasy medyczne są w VI LO im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. W V LO im. Leona Kruczkowskiego w Bydgoszczy mamy klasę medyczną z ratownictwem medycznym. Klasa neuropsychologiczna oraz BiolMed Rescue jest w VII LO im. Janusza Kusocińskiego w Bydgoszczy. Klasa biol-chem z elementami dietetyki to oferta VIII LO w Bydgoszczy.
W szkołach ponadpodstawowych w regionie nie brakuje też propozycji dla miłośników sportu. W Toruniu będą oddziały sportowe – po jednym w II Liceum Ogólnokształcącym i VIII Liceum Ogólnokształcącym, a także oddziałów mistrzostwa sportowego w XIII Liceum Ogólnokształcącym. W Bydgoszczy mamy XI LO Mistrzostwa Sportowego oraz XV LO z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego.
Niestety, w obecnych czasach, sporo słyszymy o problemach emocjonalnych, kryzysach psychicznych czy depresji. Na popularności zyskują rozmaite terapie. Od września 2024 roku w każdej szkole powinien pracować psycholog. Są jednak deficyty kadry. Szkoły średnie już zaczęły działać w tym kierunku. V Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Samochodowych we Włocławku zaprasza do klasy psychologiczno-pedagogicznej.
Dyplomacja – unikatowy kierunek kształcenia w skali kraju
Nasz region jako jeden z pierwszych w Polsce (po Mazowszu i Dolnym Śląsku), zaproponował młodzieży kształcenie dyplomatyczne. W X Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha w Toruniu działa klasa dyplomatyczna pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zajęcia fakultatywne odbywają się na kilku wydziałach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Od września 2025 II LO im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy chce uruchomić klasę dyplomacji.
Szkoły kształcą specjalistów budowlanych
Zatrudnienie jest niemal gwarantowane w sektorze budownictwa. Oprócz ogólnych kierunków, mamy w regionie także te specjalistyczne. Np. Zespół Szkół Budowlanych we Włocławku kształci m. in. techników dekarstwa oraz techników robót wykończeniowych z aranżacją wnętrz.
Uczniowie zgłębiają nowe technologie
Nowe technologie także stworzyły nisze na rynku pracy. Technikum nr 5 w ZSS we Włocławku zaprasza m. in. do kształcenia w zawodzie technik elektromobilności. Zespół Szkół w Kowalewie Pomorskim już kilka lat temu zaproponował kształcenie techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
W Kujawsko-Pomorskiem uczniowie znajdą klasę mat-inf z elementami programowania i gier komputerowych. Prowadzi ją VI LO w Bydgoszczy.
Nabór do klasy future skills ogłosiło VII LO im. Janusza Kusocińskiego w Bydgoszczy.
- Future Skills to klasa, która przygotowuje uczniów do wyzwań współczesnego świata, łącząc matematykę, informatykę i geografię w sposób nowoczesny i praktyczny. W dobie cyfryzacji, sztucznej inteligencji i globalnych zmian technologicznych oraz środowiskowych, umiejętności zdobyte w tej klasie pozwolą absolwentom odnaleźć się w dynamicznie zmieniającym się rynku pracy i kontynuować naukę na prestiżowych kierunkach studiów - zaznacza placówka.
Szkoły przygotowują do pracy w służbach
Młodzież w mundurach to już coraz powszechniejszy widok, a w wszystko za sprawą działających 544 oddziałów przygotowania wojskowego w 433 szkołach. Najwięcej jest ich w województwach: mazowieckim oraz kujawsko-pomorskim. Mają go m.in. ZS 1 w Golubiu-Dobrzyniu, Technikum nr 4 w Zespole Szkół Technicznych i w VI Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu, Szkoła Techniczna Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Aleksandrowie Kujawskim, Zespół Szkół w Czernikowie, Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim, ZSZ w Koronowie oraz Szkoła Techniczna przy BZDZ w Bydgoszczy. XII Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy zaprasza do klasy policyjnej.
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych – ważne terminy
12 maja 2025 r. ruszył nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2025/2026. Przyjmowanie wniosków potrwa do 13 czerwca 2025 r.
W Toruniu rekrutacja do: czteroletnich liceów ogólnokształcących, pięcioletnich techników i trzyletnich branżowych szkół I stopnia jest prowadzona za pośrednictwem strony.
- Na kandydatów czeka ogółem 2710 miejsc w klasach pierwszych, w tym: 240 miejsc w 5 branżowych szkołach I stopnia, 892 miejsca w 8 technikach, 1578 miejsc w 11 liceach ogólnokształcących – informuje Urząd Miasta Torunia.
Do bydgoskich szkół kandydaci logują się poprzez stronę.