Nowotomyskie Amazonki zachęcają do integracji. "Pokazujemy, że po chorobie można żyć pełnią życia"
Siła kobiet w Nowym Tomyślu
Od 2008 roku w Nowym Tomyślu działa Stowarzyszenie Nowotomyskich Amazonek. Przez lata grupa przechodziła wiele zmian, a obecnie jej celem jest powrót do aktywnego działania. W skład stowarzyszenia wchodzą dwie grupy: nowotomyska oraz opalenicka. Kim są tworzące blisko 40-osobową grupę Amazonki?
Tym terminem nazywamy kobiety, które przeszły mastektomię, czyli operację usunięcia piersi. Nazwa łączona z kobietami, które często mierzą się z chorobą onkologiczną, nie jest przypadkowa. Amazonki w mitologii greckiej były bowiem wojowniczkami tworzącymi społeczności niezależnych i silnych kobiet. W obecnych czasach amazonki zrzeszają się, a ich głównym celem jest wsparcie w walce z chorobą oraz integracja i promocja profilaktyki. Nie inaczej jest w Nowym Tomyślu.
- Celem naszych spotkań jest przede wszystkim wzajemne wsparcie. To ważne, by w chwilach choroby, czy podczas powrotu do zdrowia, mieć wokół siebie osoby, które nas wysłuchają. Dodatkowo ważnym elementem naszych spotkań jest integracja. Podczas wspólnych aktywności pokazujemy, po chorobie można żyć pełnią życia - mówiła Moniką Kahl, prezes stowarzyszenia.
Niestety w okresie panującej w kraju pandemii koronawirusa, działalność grupy musiała zostać ograniczona.
- Większość kobiet, które wchodzą w skład naszego stowarzyszenia, to osoby starsze. Z powodu pandemii oraz izolacji, spotkania okazywały się praktycznie niemożliwe. Jest w nas jednak dużo siły i chęci do działania i właśnie z tego powodu robimy wszystko, by Nowotomyskie Amazonki powróciły do aktywności i cyklicznych spotkań - zaznaczała Monika Kahl.
Amazonki dzielą się swoimi wspólnymi aktywnościami na nowopowstałym profilu, gdzie oprócz informacji związanych z ich działalnością, poznamy istotne zagadnienia dotyczące profilaktyki raka piersi.
Integracja, która pomaga w walce z chorobą
Amazonki z Nowego Tomyśla biorą aktywny udział w lokalnych wydarzeniach. Swoją obecnością uświetniły m.in. cykliczną "Onkokawkę" w Borui Nowej, gdzie dzieliły się swoimi doświadczeniami.
- Podczas tegorocznej "Onkokawki" rozmawiałyśmy o profilaktyce, ale również cieszyłyśmy się ze spotkania w gronie pełnych energii i radości kobiet. W ostatnim czasie brałyśmy także udział w wydarzeniu Fundacji Akademii Aesculap Polska, która prowadziła szkolenie z zakresu implantacji portów naczyniowych do chemioterapii. Dzięki naszej obecności specjaliści mogli zdobyć praktyczne umiejętności. Mamy również plany na kolejne aktywności. Już niebawem udamy się do Grzybowa, gdzie weźmiemy udział w Mini Zjeździe Amazonek. Takie wycieczki oraz spotkania są niezwykle istotne, jednak swoją wartość mają również zwykłe spotkania przy kawie - zaznaczała nasza rozmówczyni.
Niestety, po pandemii amazonki utraciły swoje miejsce, w którym mogły się spotykać. Obecnie integracja odbywa się w pomieszczeniu, które nie daje możliwości na aktywne działania.
- Marzy nam się miejsce, do którego mogłybyśmy zaprosić wszystkie chętne do spotkań panie. Nie tylko osoby, które przeszły przez mastektomię, ale również wszystkich, którzy chcą porozmawiać, podzielić się wsparciem, czy uzyskać wiedzę na temat naszych doświadczeń. Chcąc rozwijać swoją działalność, chciałybyśmy uzyskać miejsce spotkań, w którym wspólnie wypijemy kawę, zostawimy nasze rzeczy, czy będziemy wspólnie szukać nowych pomysłów na promowanie profilaktyki - zaznaczała przedstawicielka stowarzyszenia.
Osoby, które chciałyby dołączyć do spotkań Nowotomyskich Amazonek proszone są o kontakt za pośrednictwem profilu na Facebooku, bądź poprzez numer telefonu: 693041278. Sprawa braku miejsca do spotkań Amazonek pozostaje otwarta, a członkinie stowarzyszenia liczą na wsparcie lokalnych instytucji.