Odprawa. Tyle pieniędzy dostanie pracownik zwolniony z pracy
Odprawa pieniężna jest jednorazowa i stanowi swoistą rekompensatę dla pracownika za rozwiązanie stosunku pracy. Ma to zapewnić pracownikowi stabilność finansową w okresie kiedy będzie zmuszony poszukać pracy lub się przekwalifikować. W prawie pracy zdefiniowane są:
- odprawa pracownika zwolnionego z pracy
- odprawa emerytalna
- odprawa pracownika powołanego do wojska
- odprawa pośmiertna
Odpraw nie reguluje Kodeks pracy. Zasady ich przyznawania opisuje ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Przeczytaj: Rewolucja w Kodeksie pracy 2025. Jawność zarobków - tego obawiają się pracownicy
Zwolnienia grupowe to proces zwalniania pracowników z przyczyn niezależnych od nich, takich jak restrukturyzacja, zmiany organizacyjne lub trudna sytuacja finansowa firmy, w którym objęta jest większa liczba osób. Pracodawca musi powiadomić związki zawodowe i urząd pracy o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Zwolnionym pracownikom przysługują odprawy pieniężne, których wysokość zależy od stażu pracy.
Odprawa emerytalna to jednorazowe świadczenie pieniężne, które przysługuje pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę i ustaniem stosunku pracy. Jej wysokość to co najmniej jednomiesięczne wynagrodzenie, obliczane na zasadach dotyczących ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.
W 2025 roku wysokość odprawy pieniężnej z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracownika nie może przekroczyć 69 990 zł. Maksymalna wysokość odprawy to piętnastokrotność minimalnego wynagrodzenia, które aktualnie wynosi 4666 złotych brutto.
Odprawy w 2026 roku
Wraz ze zmianą minimalnego wynagrodzenia, które wzrośnie od 1 stycznia 2026 roku, zmianie ulegnie także maksymalna wysokość odprawy. Tak zmienią się odprawy w 2026 roku -- szczegóły znajdziecie w galerii poniżej.