Warszawa: Przedłuża się budowa wielkiego parku. Mieszkańcy wyczekują
Park Żerański wciąż w budowie
To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji zielonych w Warszawie. Park Żerański na warszawskiej Białołęce zapowiada się jako wyjątkowe miejsce rekreacji, łączące zieleń, wodę i różnorodne atrakcje. Niestety, mieszkańcy muszą jeszcze poczekać, by cieszyć się spacerami nad Kanałem Żerańskim – o postępie prac pisaliśmy już w marcu w tym tekście.
Skontaktowaliśmy się z rzeczniczką Zarządu Zieleni, Karoliną Kwiecień‑Łukaszewską, by dowiedzieć się więcej o przyczynach opóźnień i planowanym otwarciu.
Tak wygląda Park Żerański obecnie
Dlaczego musimy jeszcze czekać?
Budowa Parku Żerańskiego, rozpoczęta w 2023 roku, miała zakończyć się w czerwcu 2025 roku, ale termin został przesunięty. Jak wyjaśniła Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, opóźnienie wynika z kilku czynników:
– Opóźnienie wynika z wniosku wykonawcy o przedłużenie terminu realizacji. Powodem były m.in. niekorzystne warunki atmosferyczne w okresie zimowym, które uniemożliwiły prowadzenie prac ziemnych, a to z kolei przesunęło kolejne etapy inwestycji. Konieczne okazały się również dodatkowe uzgodnienia wewnętrzne, dlatego przychyliliśmy się do prośby o zmianę harmonogramu. Wiemy, że mieszkańcy czekają na zakończenie prac i robimy wszystko żeby już we wrześniu mogli cieszyć się spacerami po nowym parku – przekazała Karolina Kwiecień‑Łukaszewska, rzeczniczka Zarządu Zieleni.
A tak wyglądały postępy na budowie Parku Żerańskiego w marcu 2025 roku
Zakończenie prac zaplanowano na 1 września 2025 roku, po czym rozpoczną się odbiory techniczne. Zarząd Zieleni ma nadzieję, że proces ten przebiegnie sprawnie, umożliwiając otwarcie parku we wrześniu.
Place zabaw i park linowy
W ramach Parku Żerańskiego powstaną pomosty pływające. Będziemy mogli na nie wejść i spędzić czas na wodzie. W planach na te tereny jest także rozwój Warszawskiego Centrum Sportów Wodnych.
Oprócz tego zaglądając do Parku Żerańskiego znajdziemy tam:
- strefę rekreacji z placami zabaw (tzw. wioska rybacka),
- park linowy,
- wspomniane pomosty pływające,
- planowana jest wypożyczalnia kajaków,
- ścieżki piesze i rowerowe,
- ścieżka historyczno-edukacyjna,
- budowany wciąż pawilon z funkcją rekreacyjno-gastronomiczną.
Mimo opóźnień Park Żerański zapowiada się jako wyjątkowe miejsce, które połączy naturę, rekreację i historię. Mieszkańcy Białołęki i całej Warszawy z niecierpliwością czekają na wrzesień, by odkryć tę nową zieloną oazę.