Pijany romantyk na hulajnodze chciał wręczyć ukochanej różę. Dostał solidny mandat. Policja: "Miłość nie zwalnia z przestrzegania przepisów"
Jechał hulajnogą pijany. Miał blisko 1,5 promila
Do nietypowego zdarzenia doszło w ostatni czwartek, 22 maja. Przed południem na ulicy Kozienickiej w Radomiu policjanci zatrzymali do kontroli mężczyznę, który jechał hulajnogą elektryczną, pasem pieszo rowerowym. Jak się szybko okazało, hulajnogą kierował 28-latek, który był nietrzeźwy.
- Badanie alkomatem wykazało około 1,5 promila alkoholu w organizmie. Za jazdę hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości otrzymał mandat w wysokości 2500 złotych - wskazuje Justyna Jaśkiewicz z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.
Służby ustaliły, że mężczyzna jechał hulajnogą z różą do swojej partnerki.
Apel policji: "Miłość nie zwalnia z przestrzegania przepisów"
- Apelujemy o ostrożność i zachowanie zdrowego rozsądku. Niech jazda będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii - przypomina policjantka. - Zwolennicy podróży hulajnogą elektryczną muszą pamiętać, że korzystanie z jednośladu wiąże się ze znajomością i stosowaniem przepisów.
Policja przypomina, że kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo osoba poruszająca się hulajnogą jest obowiązana korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
Są sytuacje, kiedy kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Należy wówczas stosować się do poniższych zasad:
- jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
- zachowanie szczególnej ostrożności,
- ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszym.
Przepisy zabraniają:
- kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
- przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
- ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów.