PKP Intercity zmienia kurs. Już niedługo tak będą jeździć pociągi
Zielona energia dla PKP Intercity
PKP Intercity i PGE Energetyka Kolejowa zawarły umowę, która ma na celu dostarczenie energii elektrycznej do zasilania pociągów. W ramach tej umowy, PGE Energetyka Kolejowa dostarczy łącznie 2 TWh energii elektrycznej, z czego aż 602 GWh pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych. Umowa została zawarta na lata 2026-2027 z prawem opcji na rok 2028.
Zawarta umowa jest kluczowym elementem strategii PKP Intercity, która dąży do zwiększenia udziału energii odnawialnej w zasilaniu swoich pojazdów. W 2026 roku 25 proc. energii dla pojazdów PKP Intercity będzie pochodziło z OZE, a w 2027 roku jej udział wzrośnie do 35 proc. Spółka planuje, aby do 2030 roku energia z odnawialnych źródeł stanowiła 50 proc. całkowitego zużycia.
Dekarbonizacja transportu kolejowego
Umowa pomiędzy PKP Intercity a PGE Energetyka Kolejowa wpisuje się w realizację strategii dekarbonizacji transportu kolejowego w Polsce. Jest to zgodne z założeniami programu Zielona Kolej® oraz działań Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK), do którego należą sygnatariusze umowy.
Celem tych inicjatyw jest ograniczenie emisji CO2 aż o 1 mln ton do 2030 roku, a docelowo – pełna neutralność klimatyczna transportu kolejowego w Polsce. Dzięki podpisanej umowie ilość dostarczonej energii z OZE będzie porównywalna do rocznego zużycia energii przez wszystkie zespoły trakcyjne PKP Intercity, takie jak ED250 – Pendolino, ED160 – Flirt, ED161 – Dart czy ED74, czyli popularne „Edyty”.
Zakontraktowane dostawy uwzględniają zapotrzebowanie energetyczne do prowadzenia przewozów z wykorzystaniem zielonej energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł. Co więcej, ilość dostarczonej energii z OZE będzie porównywalna do zmniejszenia emisji CO₂ w 2026 roku o ok. 150 tys. ton, a w 2027 roku o ok. 220 tys. ton. Jest to ilość, jaką może pochłonąć las na obszarze ok. 40 tys. ha.
PKP Intercity zakłada, że już w 2026 roku 100 proc. energii nietrakcyjnej, czyli wykorzystywanej m.in. w zapleczach technicznych, warsztatach i innych budynkach, będzie pochodziła z odnawialnych źródeł. To nie tylko krok w kierunku ekologii, ale także sposób na obniżenie kosztów operacyjnych i zwiększenie efektywności energetycznej.
Przyszłość transportu kolejowego w Polsce
Zawarta umowa jest kolejnym krokiem do dekarbonizacji zgodnie z przyjętą strategią PKP Intercity oraz programem „Zielone Intercity”. Dzięki temu, transport kolejowy w Polsce staje się coraz bardziej ekologiczny i przyjazny dla środowiska.
Dążenie do zwiększenia udziału energii odnawialnej w zasilaniu pojazdów kolejowych jest częścią szerszej strategii, która ma na celu uczynienie transportu kolejowego bardziej zrównoważonym. PKP Intercity i PGE Energetyka Kolejowa pokazują, że możliwe jest połączenie nowoczesności z troską o środowisko, co jest kluczowe dla przyszłości transportu w Polsce.
Źródło: PAP