Plaża miejska w Wągrowcu: jak wygląda postęp prac wraz z początkiem lipca?
Temat remontu plaży miejskiej jest często poruszony wśród mieszkańców. Już drugi rok z rzędu miejskie kąpielisko jest wyłączone z użytkowania, a wągrowczanie muszą szukać alternatywnych miejsc do wypoczynku.
Władzom miasta nie udało się zorganizować zastępczego miejsca do plażowania nad jeziorem Durowskim.
Wybierając się na promenadę przy wągrowieckim jeziorze napotkać możemy stojące koparki i ogrodzenia z tablicami ostrzegawczymi o zakazie wstępu na teren budowy.
Jak zmieni się plaża w Wągrowcu?
Modernizacja wągrowieckiej plaży zakłada szereg prac podzielonych na kilka etapów. Obecnie wciąż trwa I etap remontu.
Wszelkie opóźnienia wynikają z długotrwałego i wieloetapowego procesu pozyskania niezbędnej dokumentacji.
Według przyjętego projektu parce na wągrowieckiej plaży mają obejmować:
- budowę budynku dwukondygnacyjnego pokrytego dachem płaskim, dając tym samym możliwość zadaszenia plaży. Budynek zostanie częściowo wkomponowany w istniejącą skarpę brzegu rynnowego jeziora. Wewnątrz budynku na poziomie plaży ulokowana zostanie baza WOPR, ambulatorium, toalety publiczne oraz pomieszczenie dostosowane do karmienia i przewijania dzieci. Na kondygnacji pierwszej ma znaleźć się klubokawiarnia,
- budowę placu zabaw zlokalizowanego na skarpie - będzie składał się z wertykalnego placu zabaw ulokowanego na naturalnym zboczu zejścia do jeziora oraz części płaskiej w postaci wycięcia w skarpę, gdzie ulokowane zostaną zabawki,
- budowę ścieżek rowerowych, ciągów pieszych, dróg komunikacji wewnętrznej, obiektów małej architektury, sieci infrastruktury.
Urząd zabiera głos
4 lipca z uwagi na coraz częstsze wizyty mieszkańców Wągrowca i widoczny brak postępu prac na plaży Urząd Miejski w Wągrowcu postanowił zabrać głos
- Pozwolenie na budowę udało się ostatecznie uzyskać 4 lutego 2025 roku.Wkrótce po jego otrzymaniu wykonawca przystąpił do prac budowlanych. Niestety, prace szybko musiały zostać wstrzymane z powodu nieprzewidzianych warunków geotechnicznych – grunt na skarpie okazał się niestabilny i wymagał dodatkowego wzmocnienia.
W odpowiedzi na zaistniałe trudności opracowano projekt stabilizacji skarpy – jej złagodzenia oraz umocnienia. Niestety, konieczne okazało się również usunięcie kilku dodatkowych drzew zagrażających bezpieczeństwu prowadzonych robót. Wycinka, przeprowadzona za zgodą konserwatora zabytków, odbyła się w środę, 2 lipca.W najbliższych dniach wykonawca planuje rozpoczęcie solidyfikacji gruntu metodą Mass Mixing oraz prace ziemne związane z ukształtowaniem skarpy. Następnie będzie można przystąpić do budowy fundamentów pod nowy budynek, który zgodnie z projektem, będzie służyć jako klubokawiarnia.
Powyższe informacje dotyczą I etapu inwestycji.Jeśli chodzi o II etap, wykonawca jest aktualnie w trakcie pozyskiwania dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Projekt zakłada m.in. budowę ciągów pieszych i spacerowych, dróg komunikacji wewnętrznej, obiektów małej architektury i oświetlenia, budowę trzech basenów otwartych wytyczonych poprzez pływające pomosty, tj. brodzika, basenu rekreacyjnego oraz pływackiego, budowę pomostów pływających, budowę pergoli wraz z przystankiem umożliwiającym cumowanie sprzętu pływackiego, wyposażenie strefy kąpieliska w stanowiska ratownicze, ulokowanie przy głównych wejściach punktów informacyjnych z mapą, odległościami oraz orientacyjnym czasem przejścia.