Pożar w Bieszczadach. Obowiązuje bezwzględny zakaz rozpalania ognia w lasach
Z powodu upałów wciąż płoną podkarpackie lasy. Jeśli nie spadnie deszcz, w sobotę 5 lipca zostanie ogłoszony najwyższy, trzeci stopień zagrożenia pożarowego.
- Mamy informację o pożarze w Bieszczadach od strony słowackiej, naprzeciwko Radoszyc w nadleśnictwie Komańcza. Na szczęście pożar nie przeszedł na naszą stronę - mówi rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
Pożar wybuchł w czwartek 3 lipca po południu. Spaleniu uległa spora część pokrywy glebowej po stronie słowackiej przy granicy z lasami Nadleśnictwa Komańcza, tuż przy szlaku turystycznym, który biegnie granicą państwa. Pożar rozpoczął się prawdopodobnie od rozpalonego i niedogaszonego ogniska.
- W czwartek zapalił się też las prywatny w okolicach Kolbuszowej, pożar wszedł na 10 arów lasów państwowych - mówi Edward Marszałek.
W środę 2 lipca po południu wybuchł pożar na terenie Nadleśnictwa Głogów, spaliło się około 30 arów pokrywy gleby w starszym drzewostanie i część uprawy leśnej.
- W piątek 4 lipca obowiązuje 2 stopień zagrożenia pożarowego w lasach, wilgotność ściółki leśnej wyniosła o godzinie 9 rano 13,7 procent. Jeżeli nie spadną deszcze, trzeci, najwyższy stopień będzie obowiązywał od jutra – mówi rzecznik prasowy krośnieńskiej RDLP Edward Marszałek.
W tym roku na terenie RDLP w Krośnie miały miejsce 33 pożary, o łącznej powierzchni ponad 30 ha. To więcej niż przez cały rok ubiegły.
Lasy Państwowe apelują o zachowanie maksimum ostrożności w lasach.
W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:
- rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi;
- wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych;
- palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
W lasach poruszamy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego, być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.
Nie wchodzimy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.
Poruszamy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.
Pamiętajmy, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach:
- 0 - brak zagrożenia;
- I - zagrożenie małe;
- II - zagrożenie duże; bądź ostrożny;
- III - zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych; należy zwrócić uwagę, czy nie ma zakazu wstępu do lasu.