Poznań: Pilnie potrzebują krwi. Dołącz do akcji i uratuj życie
Wakacje to czas, kiedy w szpitalach dramatycznie spada ilość krwi, a bez niej przeprowadzanie operacji ratujących życie staje się niemożliwe. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu alarmuje: w magazynach brakuje niemal wszystkich grup, w szczególności 0 Rh-, A Rh+ i A Rh-, a także 0 Rh+.
Oddanie krwi jest najprostszym sposobem, by pomóc innym. Na co dzień można to zrobić w siedzibie RCKiK przy ul. Marcelińskiej 44, w oddziałach terenowych oraz w krwiobusach, które pojawiają się w różnych punktach miasta. Dziś mobilny punkt poboru czeka na chętnych przy CH Posnania do godziny 14. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie internetowej RCKiK.
Miasto Poznań również włącza się w promocję honorowego krwiodawstwa. Już 13 sierpnia krew będzie można oddać w urzędzie przy placu Kolegiackim.
Kto może oddać krew?
Dawcą może zostać zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat. Przeciwwskazaniem są m.in. choroby zakaźne, cukrzyca, łuszczyca czy świeżo wykonany tatuaż lub piercing. Z oddaniem krwi muszą poczekać także kobiety w ciąży i po porodzie.
Przed wizytą należy zjeść lekkie śniadanie, wypić wodę i zabrać dokument tożsamości. Sama procedura jest szybka i bezpieczna, poprzedzona wywiadem lekarskim. Po oddaniu krwi dawca może odpocząć i otrzymuje posiłek regeneracyjny.
Przywileje dla krwiodawców
Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy lub nauki, zniżki podatkowe, a w Poznaniu – także darmowe przejazdy komunikacją miejską po oddaniu 18 litrów krwi (mężczyźni) i 15 litrów (kobiety). Osoby, które oddały 12 lub 10 litrów, mogą korzystać z 50% ulgi.
Każda kropla krwi ma ogromne znaczenie. Jeśli możesz – przyjdź i podziel się tym bezcennym darem. Twoja decyzja może uratować życie.