Poznań: Tak wygląda w środku Huta Szkła Antoninek Owens-Illinois. Zobacz zdjęcia z niecodziennej wycieczki!
Historia Huty Szkła Antoninek Owens-Illinois
Uczestnicy poznali proces wytwarzania szkła, zobaczyli pracę hutników i dowiedzieli się, jak powstają wyroby szklane. Wycieczka trwała ok. 2 godzin.
W Polsce znajdują się dwie huty szkła, które są częścią międzynarodowego koncernu O-I GLASS. Huta zlokalizowana w Poznaniu działa od 1933 roku, a jej odpowiednik w Jarosławiu (Podkarpacie) funkcjonuje od 1974 roku.
O-I powstała w 1903 roku w Ohio (USA) dzięki Michaelowi J. Owensowi, który wynalazł automatyczną maszynę do produkcji szkła. W latach 30. XX wieku w miejscowości Antoninek, znajdującej się blisko Poznania, założono hutę, w której w 1998 roku amerykańska grupa Owens-Illinois została udziałowcem.
Proces produkcji szkła przeszedł wiele transformacji, począwszy od ręcznego formowania wyrobów, poprzez automatyzację, która miała miejsce w latach 60. z użyciem maszyn karuzelowych. Duża modernizacja miała miejsce na początku lat 80. oraz 90., a obecnie zakład uchodzi za jeden z najnowocześniejszych na świecie.
W latach 2017-2018 przeprowadzono gruntowną modernizację pieców oraz wanien szklarskich, dzięki czemu zwiększono wydajność produkcji. Zainstalowano także nowe urządzenia do monitorowania jakości wytwarzanych opakowań, aby usprawnić cały cykl produkcyjny. W wyniku tych zmian zdolności produkcyjne fabryki zwiększyły się o około 10 procent.
Firma podejmuje też inwestycje przyjazne dla środowiska. Na przykład, instalacja nowego elektrofiltru pozwoliła na obniżenie emisji pyłów oraz tlenków azotu do atmosfery o 85 procent.