Poznań: "Źle wyjdziesz z progu". Próg zwalniający rysuje auta
Wysoki próg spowalniający pogromcą zawieszenia
Krzesiński odcinek ulicy Garaszewo w Poznaniu "słynie" z bardzo wysokiego progu spowalniającego. Instalacja, której celem jest spowalnianie kierowców, robi to bardzo skutecznie. Do tego stopnia, że niektóre samochody po starciu z progiem muszą odwiedzić warsztat samochodowy.
- Krótko po wykonaniu tego progu osobiście widziałem samochód osobowy z uszkodzonym zawieszeniem lewego przedniego koła - relacjonuje Bolesław Porankiewicz, który regularnie przemierza ulicę samochodem w drodze na działkę.
Czytaj także: Kontrowersyjnymi naklejkami "ukarał" osobę, która zastawiła miejsce parkingowe w Poznaniu. "Nie wystarczy włożyć kartki za wycieraczkę?"
Problem zbyt wysokiego progu spowalniającego zgłosił do Zarządu Dróg Miejskich. W odpowiedzi poinformowano go, że faktycznie próg jest za wysoki i zaplanowano jego przebudowę w 2024 roku. Ponieważ do końca ubiegłego roku nic się nie wydarzyło w sprawie progu, zapytał on ponownie ZDM o planowane działania.
- Wtedy otrzymałem odpowiedź, że po wykonaniu ponownego pomiaru stwierdzono prawidłowe wykonanie progu - przekazał Porankiewicz.
Problematyczny próg daje zarobić mechanikom
Skontaktowaliśmy się z lokalnym warsztatem samochodowym, którego właściciel potwierdził problemy z progiem spowalniającym. Tylko w tym roku wykonywał on kilka napraw samochodów, których właściciele deklarowali, że do uszkodzenia doszło w wyniku najechania na feralny próg.
- Mieliśmy przypadek urwanej miski olejowej, czy urwanej podłogi - przytacza Henryk Sikora, który prowadzi warsztat samochodowy niedaleko progu. - Ten próg jest bardzo wysoki. Często nie da się po nim przejechać nawet powoli, bo i tak się spód auta zarysuje. Nawet na tym progu widać zarysowane kostki brukowe. Zgłaszane jest to od kilku lat do ZDM, ale nie ma reakcji - zauważa.
Część klientów nawet nie zgłasza uszkodzenia pojazdów w obawie przed długotrwałą batalią biurokratyczną. Sam warsztat zawsze pozostawia klientom dowolność, co do ewentualnego zgłoszenia szkody.
ZDM potwierdza, że próg jest w porządku
O sprawę progu spowalniającego zapytaliśmy Zarząd Dróg Miejskich. Z przekazanej nam odpowiedzi wynika, że próg spowalniający jest wykonany prawidłowo.
- W tym, jak i w ubiegłym roku nie mieliśmy zgłoszeń dotyczących uszkodzeń pojazdów na progu zwalniającym znajdującym się na ulicy Garaszewo - informuje Agata Kaniewska, rzeczniczka prasowa ZDM. - Próg ma właściwe parametry. Jest też odpowiednio oznakowany. W jego sąsiedztwie obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h.
Dodała, że próg nie był i nie będzie poprawiany. Podczas odbioru prac drogowych sprawdzona została między innymi zgodność wykonanych robót z projektem i obowiązującymi przepisami.