Poznańskie poetki z szansą na Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej
Pięcioro autorów i autorek znalazło się na tegorocznej liście nominowanych do jednej z najważniejszych nagród poetyckich w Polsce – Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W gronie finalistów aż dwie nominacje powędrowały do młodych poetek związanych z Poznaniem: Joanny Żabnickiej i Antoniny Tosiek.
Joanna Żabnicka została wyróżniona za tomik „Dobre sąsiedztwo”, w którym – jak podkreśla jurorka Magdalena Rabizo-Birek – słychać „dyskretny, czuły i mądry” głos poetki, osadzony w codzienności i wypowiedziany językiem bliższym mowie niż literackiej frazie. Żabnicka ma już na swoim koncie liczne wyróżnienia, w tym dwukrotny Medal Młodej Sztuki i Stypendium Artystyczne Miasta Poznania. Wcześniej jej twórczość była nominowana do Nagrody Poetyckiej Silesius oraz do poznańskiego Stypendium im. Stanisława Barańczaka.
Z kolei Antonina Tosiek została nominowana za tom „Żertwy” – poetycką opowieść o bólu, chorobie, śmierci i poświęceniu. Jak zaznacza Rabizo-Birek, poezja Tosiek czerpie z rytuału i duchowości, dotykając tematów egzystencjalnych z niezwykłą empatią i literacką odwagą. To drugi tomik poetki, która poza pisaniem zajmuje się badaniami nad diarystyką ludową i prowadzi cykle esejów o pamiętnikach wiejskich mieszkańców publikowane na łamach „CzasuKultury.pl”.
Obok poznańskich autorek nominowani zostali również: Urszula Honek za tom „Poltergeist”, Stanisław Kalina Jaglarz za „zajęczy żar” oraz Ola Lewandowska za tomik „Jesteśmy pierwszą ciemnością tego lata”.
To już trzynasta edycja Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, która na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń literackich w kraju. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Krystyna Dąbrowska, Jacek Podsiadło i Julia Fiedorczuk.
Laureata lub laureatkę tegorocznej edycji poznamy 30 czerwca podczas uroczystej gali w krakowskim Teatrze „Bagatela”, będącej częścią Festiwalu Miłosza. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną oraz miejsce w historii polskiej poezji współczesnej – tuż obok nazwisk tych, którzy wcześniej wyznaczali jej kierunki.