Przechodzisz na emeryturę z KRUS? Sprawdź, do kiedy płacić składki
Przechodzę na emeryturę, do kiedy muszę płacić składki KRUS?
Czytelniczka planuje złożyć wniosek o emeryturę rolniczą. Zastanawia się, czy automatycznie przestaje płacić składki na ubezpieczenie społeczne? Od momentu osiągnięcia wieku emerytalnego lub złożenia wniosku? Wątpliwości rozwiewa na naszą prośbę Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Zasady dotyczące podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, a także jego ustania i opłacania składek na to ubezpieczenie regulują przepisy ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2025 r. poz. 197, z późn. zm.).
W przypadku gdy złożony został wniosek o rentę lub emeryturę, obowiązek ubezpieczenia ustaje od dnia następującego po dniu, w którym wydana została decyzja o przyznaniu świadczenia, jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym ubezpieczony nabył to prawo (art. 3a ust. 4 ww. ustawy). Od dnia, w którym ustało ubezpieczenie, ustaje też obowiązek opłacania składki na to ubezpieczenie (art. 4).
- Odpowiadając zatem na pytanie, w sytuacji przyznania emerytury rolniczej, podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników i wynikający z tego obowiązek opłacania składek, będzie istnieć do dnia, w którym zostanie wydana decyzja przyznająca emeryturę, a zapłacone do tego momentu składki na ubezpieczenie społeczne rolników zostają wliczone do lat pracy i wysokości emerytury lub renty - podaje Elżbieta Oppenauer, wicedyrektor Biura Komunikacji i rzecznik prasowy KRUS.
Jak długo trzeba płacić składki, żeby dostać emeryturę rolniczą?
Przypominamy, że rolnik musi opłacać składniki przez odpowiedni długi okres, by zyskać prawo do emerytury. Warunkiem, poza wiekiem 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, jest to, że podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat.
Składki na ubezpieczenie społeczne rolnik opłaca kwartalnie. Dla gospodarstw do 50 ha w III kwartale jest to kwota 741 zł.
- powyżej 50, do 100 ha płacą 1350 zł
- powyżej 100 do 150 ha: 1959 zł
- powyżej 150 do 300 ha: 2568 zł
- powyżej 300 ha: 3 177 zł
W przypadku, gdy rolnik prowadzi działalność gospodarczą i działalność rolniczą, płaci odpowiedni więcej, np. przy areale do 50 ha 1248 zł.
Od 15 czerwca 2022 roku emeryci nie muszą przenosić własności ani posiadania gospodarstwa na trwałe, ani oddawać go w dzierżawę, aby otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości. Możliwe jest pobieranie emerytury i dalsze prowadzenie działalności rolniczej (po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego).