Przysięga w Toruniu. Składali ją ci, którzy spędzali wakacje z wojskiem
"Wakacje z wojskiem": gdzie i kiedy oraz... ile można zarobić?
W tym roku Ministerstwo Obrony Narodowej zorganizowało kolejną odsłonę akcji cieszącej się bardzo dużym zainteresowaniem. Jej oficjalna nazwa to "Wakacje z wojskiem 2". Uczestniczą w nich osoby, które zgłosiły się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
"Wakacje z wojskiem 2" to oferta dla pełnoletnich ochotników w wieku 18-35 lat - maturzystów, studentów, osób bez zajęcia podczas wakacyjnej przerwy, szukających alternatywy dla pracy sezonowej. Przechodzą 27 dni intensywnego szkolenia, dostają wynagrodzenie w wysokości prawie 6000 złotych brutto. Zdobywają realne umiejętności z zakresu strzelania, przetrwania, taktyki i pomocy medycznej. To także szansa na dalszą służbę w Wojsku Polskim
- Zamiast wakacyjnej nudy wybierz przygodę życia z Wojskiem Polskim - zachęcają organizatorzy akcji.
W ramach tegorocznej odsłony akcji zaplanowano trzy turnusy w terminach:
- 9 czerwca - 5 lipca,
- 14 lipca - 9 sierpnia,
- 18 sierpnia - 13 września.
Prowadzona ona jest w 70 lokalizacjach w Polsce. Cztery z nich znajdują się w województwie kujawsko-pomorskim. To:
- Centrum Szkolenia Logistyki w Grupie,
- 3 Pułk Saperów w Chełmnie,
- 56 Baza Lotnicza w Inowrocławiu,
- Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.
"Wakacje z wojskiem 2": przysięga po szkoleniu w Toruniu
Pierwszy tegoroczny turnus "Wakacji z wojskiem" zakończył się przysięgą wojskową w sobotę 5 lipca. We wspomnianym Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia imienia generała Józefa Bema w Toruniu złożyło ją 60 ochotników. Towarzyszyły im licznie rodziny, znajomi, przyjaciele.
- Przysięga to zwieńczenie bardzo intensywnego szkolenia - wyjaśniał porucznik Krzysztof Jasiński, dowódca 1 kompanii szkolnej w CSAiU. - Wymagało naprawdę ogromnego wysiłku. Było realizowane według nowego programu szkolenia podstawowego Sił Zbrojnych RP. Uczestnicy mieli zajęcia praktyczne. To szkolenie strzeleckie, z zakresu taktyki, czyli zachowania żołnierza na współczesnym polu walki. Jestem dumny, że mogłem dowodzić ludźmi wykazującymi się tak wielkim zaangażowaniem.
Uroczystość w CSAiU odbyła się oczywiście z ceremoniałem wojskowym. Rozpoczęła się od wprowadzenia pododdziałów na plac apelowy. Było złożenie meldunku i podniesienie flagi państwowej na maszt. Po nich nastąpił najważniejszy moment - uroczyste złożenie przysięgi. Nie zabrakło okolicznościowych wystąpień. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów CSAiU.
- W szkole średniej uczyłam się w klasie mundurowej - mówiła szeregowa Zuzanna Kornacka, uczestniczka turnusu "Wakacje z wojskiem" w CSAiU w Toruniu. - Ciągnęło mnie do munduru i armii, więc turnus i przysięga są tego zwieńczeniem. Będzie ciąg dalszy, bo chcę wstąpić do Akademii Wojsk Lądowych i zostać oficerem. Turnus był bardzo intensywny, było bardzo ciężko, wylaliśmy wiele potu. Stworzyliśmy zgrany zespół, zdobyliśmy ogromne doświadczenie. Po prostu było warto.
- Tata był wojskowym - wyjaśniał szeregowy Miłosz Gordon, inny uczestnik "Wakacji z wojskiem" w CSAiU. - Powtarzał, że wojsko to szkoła życia. Postanowiłem więc tego spróbować. W efekcie w wakacje wybrałem się do wojska. Teraz przede mną studia cywilne, ale potem będę chciał skończyć kurs podoficerski.
Ochotnicy po przysiędze formalnie przeszli do rezerwy Wojska Polskiego. Wielu z nich chce jednak kontynuować przygodę z siłami zbrojnymi.
"Wakacje z wojskiem": tak można się zapisać do dobrowolnej służby
Procedura zgłoszeń na "Wakacje z wojskiem", czyli do dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej, jest prosta:
- można zapisać się poprzez portal rekrutacyjny Wojska Polskiego zostanzolnierzem.pl;
- inny wariant to zgłoszenie telefoniczne pod numer infolinii "Zostań żołnierzem" 800 180 110;
- można też zgłosić się do wybranego wojskowego centrum rekrutacji.