Rusza modernizacja mini-zoo w Arboretum Bramy Morawskiej. Będzie zamknięte do odwołania. Dołączą potem nowe zwierzęta
W tym artykule:
Nowoczesne stajnie poprawia jakość życia zwierząt
Najważniejszym etapem przebudowy mini-zoo w Raciborzu będzie wzniesienie nowoczesnych stajni typu „A” dla zwierząt kopytnych. To: alpaki, kozy, owce, konie, osły, daniele, świnie. Powstaną także mniejsze budynki typu „B” dla królików i ptaków. Nowe obiekty będą wyposażone w karmidła, poidła, izby izolacyjne i osobne wejścia. Zaplanowano również dodatkowe atrakcje, takie jak interaktywna ekspozycja wodna oraz piaskownice.
Zwierzęta ponownie będą musiały się aklimatyzować
- Ponowne otwarcie mini-zoo planujemy na druga połowę roku. Jako arboretum będziemy musieli z powrotem sprowadzić zwierzęta, co jest sporym przedsięwzięciem. Będą one musiały mieć też czas na aklimatyzację, przyzwyczajenie się do siebie i nowego miejsca. Dlatego nie będziemy mogli wpuścić ludzi do mini zoo z dnia na dzień – mówi Elżbieta Skrzymowska, dyrektor Arboretum Bramy Morawskiej.
Do obecnego zwierzyńca dołączą alpaki i być może bydło szkockie
W mini zoo pojawią się również nowe zwierzęta. Mowa o alpakach i być może do zwierzyńca dołączy bydło szkockie. Aktualnie mini zoo ma: kuce, osły, owce kameruńskie, kozy kilku ras, w tym miniaturowe anglonubijskie i tradycyjne; króliki i różne ptactwo (wodne, czyli kaczki ozdobne oraz bażanty, perlice pawie). Ptaki będą przebywały w dużych wolierach – dla gatunków sucholubnych i wymagających wody.
Ponadto w arboretum znajdziemy świnie i świnki morskie czy gęsi.
Umowę na realizację zadania „Modernizacja mini-ZOO na terenie Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu” podpisano z wykonawcą firmą Borbud w urzędzie miasta. Inwestycja ma poprawić warunki życia zwierząt, zwiększyć komfort odwiedzających oraz wzmocnić edukacyjną i turystyczną rolę tego popularnego miejsca.
Zakres prac obejmuje:
- rozbiórkę i demontaż istniejących obiektów dla zwierząt oraz elementów małej architektury i oświetlenia,
- budowę nowych stajni i budynków dla zwierząt, w tym dwóch stalowych wolier dla ptactwa,
- wykonanie nowego układu komunikacyjnego – wybiegów, ścieżek spacerowych oraz dróg technicznych,
- modernizację infrastruktury wodno-elektrycznej – sieć wodociągowa, oświetlenie terenu, monitoring,
- montaż elementów małej architektury: ławek, koszy na śmieci, tablic edukacyjnych, bramek obrotowych, altany w formie tipi oraz stołu wodnego dla dzieci.
Wartość umowy to 3 668 867,42 zł brutto, z czego 2 mln zł pochodzi z dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Czas realizacji to 430 dni od momentu podpisania umowy.
O Arboretum Bramy Morawskiej
To 162-hektarowy ogród botaniczny – jedno z najcenniejszych przyrodniczo i społecznie miejsc w Raciborzu, wskazane przez mieszkańców w dokumentach strategicznych miasta. Teren ten przyciąga zarówno raciborzan, jak i licznych turystów z regionu oraz pogranicza czeskiego.