Setki tysięcy wniosków o nowe świadczenie. A to dopiero połowa maja
ZUS przyjął już ponad 773 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią
ZUS przyjmuje wnioski o tzw. rentę wdowią, czyli połączenie dwóch świadczeń – renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku i własnego świadczenia, np. emerytury. Do połowy maja ZUS przyjął ponad 773 tys. wniosków. Większość z nich podchodzi od kobiet. Pierwsze wypłaty świadczeń rozpoczną się w lipcu.
Aby otrzymać pieniądze nie wystarczy tylko być wdową lub wdowcem. Nie jest to nowe świadczenie, ale zbieg dwóch różnych świadczeń. Należy więc spełnić określone warunki:
- kobieta musi ukończyć 60 lat, a mężczyzna 65 lat,
- do dnia śmierci małżonka trzeba pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
- nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna),
- nie być obecnie w związku małżeńskim.
Prawo do zbiegu świadczeń z rentą rodzinną przysługuje wyłącznie po ostatnim małżonku i wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego małżeństwa.
Osoby uprawnione mogą otrzymać 15 proc. własnego świadczenia oraz całą rentę rodzinną. Druga opcja to 15 proc. renty rodzinnej i 100 proc. własnego świadczenia. Należy wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.
Renta wdowia jest też dla osób, które mają prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej.
Od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku drugie, niższe, świadczenie będzie wypłacane w wysokości 15 proc. jego wartości
Większość z wnioskodawców, bo aż 90 proc. pochodzi od kobiet. Prawie 40 proc. wszystkich wniosków - 309 tys. – trafiło do ZUS w styczniu. Dziennie było to prawie 10 tys. wniosków.
- Od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku drugie, niższe, świadczenie w zbiegu będzie wypłacane w wysokości 15 proc. jego wartości. Od 1 stycznia 2027 roku wzrośnie do 25 proc. Wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury - tłumaczy Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.
Wnioski o rentę wdowią można składać osobiście w placówkach ZUS, elektronicznie przez PUE/eZUS lub przesłać pocztą. Blisko 80 proc. klientów wybrało ten pierwszy sposób.
Prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 roku, jeśli wniosek zostanie złożony do końca lipca
W przypadku wniosków złożonych do 31 lipca 2025 roku, prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 roku.
Osoby zainteresowane mogą skorzystać ze specjalnej ankiety oraz kalkulatora dostępnych na stronie internetowej ZUS, które pomogą w ocenie spełnienia warunków oraz oszacowaniu wysokości świadczenia.