Sinice w ponad 20 nadmorskich kąpieliskach. Sprawdź, gdzie obowiązuje zakaz kąpieli
Sinice w nadmorskich kąpieliskach
Z danych opublikowanych w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w piątek ze względu na zakwit sinic zamknięte są 23 nadmorskie kąpieliska w woj. pomorskim. Są to wszystkie strzeżone kąpieliska w Gdyni i w Sopocie, a także kąpieliska w Stegnie, Mechelinkach, Chałupach, Jastarni, Juracie i Helu.
Z powodu zakwitu sinic wciąż obowiązuje zakaz kąpieli nad Jeziorem Skrzynki Duże w Nowym Karpnie na Kaszubach.
Czerwona flaga powiewa też na kąpielisku w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim w województwie zachodniopomorskim. Badania wody wykazały, że tam również zakwitły sinice.
Czym są sinice
Sinice (cyjanobakterie) są zaliczane do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Wykazują dużą zdolność przystosowawczą do różnych warunków środowiskowych. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych.
Sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody są m.in. wysoka temperatura wody, obecność soli biologicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.
Objawy zetknięcia z sinicami
Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu – od wysypki po zaczerwienienie spojówek. Po wypiciu mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.