Starostwo w Malborku szkoliło mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa. Zagrożenia masowe, codzienne sytuacje krytyczne i pierwsza pomoc
Bezpieczeństwo mieszkańców. Szkolenie w starostwie w Malborku
Środowe szkolenie dla mieszkańców zorganizował Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Malborku. Tomasz Malczewski, jego dyrektor, opowiedział m.in. o zasadach ostrzegania ludności w sytuacjach masowego zagrożenia, w tym o sygnałach alarmowych, które obecnie zostały uproszczone do dwóch – ogłaszającego alarm i odwołującego. Dyrektor podkreślił znaczenie korzystania ze sprawdzonych źródeł informacji – stron administracji rządowej, samorządowej, służb mundurowych, by nie ulegać manipulacji, dezinformacji i panice.
O różnych rodzajach zagrożeń i sposobach postępowania w sytuacjach krytycznych mówili przedstawiciele służb mundurowych. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Malborku omówili zasady postępowania w przypadku zagrożenia terrorystycznego, np. ataku uzbrojonego napastnika w obiekcie użyteczności publicznej, choćby w szkole.
Szkolenie było też okazją, by praktycy przekazali porady na wypadek zagrożeń dnia codziennego. Młodszy brygadier Dariusz Treć, zastępca komendanta powiatowego PSP w Malborku, opowiedział m.in. o tym, jak „działa” pożar i jak groźny jest dym; jak w najprostszy sposób dać sobie szansę na przeżycie, zabezpieczając się w urządzenia ostrzegawcze (czujka kosztuje kilkadziesiąt złotych) i jak postępować, gdy ogień już się pojawia.
Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz podstaw udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, bardzo ciekawie od strony teoretycznej i praktycznej poprowadzony przez przedstawiciela Polskiego Czerwonego Krzyża. Dużo wiedzy w bardzo krótkim czasie, a przesłanie: nie bać się ruszyć na pomoc. Nawet jeżeli czynności, które trzeba wykonać, wydają się skomplikowane. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się m.in., jak ułożyć poszkodowanego w bezpiecznej pozycji, jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową (30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy – można poprzestać tylko na uciskaniu klatki).
Ratownik medyczny pokazał też, jak pomóc niemowlęciu i dorosłemu, którzy zakrztusili się i grozi im uduszenie. Za nieudzielenie pomocy grozić może nawet kara więzienia. Niezbędne minimum to wykonanie połączenia telefonicznego na 112, ale warto na tym nie poprzestawać. Uczestnicy krok po kroku dostali instrukcję, jak postępować na miejscu zdarzenia.
W spotkaniu uczestniczył też przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Malborku, który przekazał informacje na temat różnych możliwości służby w Wojsku Polskim. Takie szkolenia na pewno jeszcze będą organizowane, ale warto też samodzielnie się edukować. Przedstawiciele służb rekomendowali m.in. korzystanie ze strony internetowej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które stanowi kompendium wiedzy, na bieżąco aktualizowane, na temat wszelkiego rodzaju zagrożeń, które mogą wystąpić w de facto trwającej wojnie hybrydowej Rosji z Zachodem.
Uczestników szkolenia przywitał starosta malborski Piotr Szwedowski, który podkreślił, że sprawy ochrony ludności i obrony cywilnej trzeba traktować z pełną powagą. To zadanie zarówno dla rządu, samorządów, służb mundurowych, ale też indywidualnych osób. Włodarz poinformował, że tego samego dnia wziął udział w konferencji „Bezpieczeństwo i nowe wyzwania” w Kwidzynie. Jednym z jej kluczowych punktów było podpisanie porozumienia o wzajemnej współpracy na rzecz bezpieczeństwa, ochrony ludności oraz zarządzania kryzysowego przez starostów powiatów kwidzyńskiego, sztumskiego i malborskiego. Ma to być krok w kierunku skuteczniejszego reagowania na zagrożenia i budowania zintegrowanego systemu współpracy między powiatami naszego regionu.