Stary Sącz: kolejna mozaika w mieście. Słowaccy uczniowie zaangażowani
Współpraca miast partnerski owocuje kolejną mozaiką
Samorządy miast partnerskich Starego Sącza i słowackiej Lewoczy współpracują ze sobą od lat. Dzięki funduszom unijnym udało się wykonać już niejedną inwestycję, czy wspólny projekt.
Po raz pierwszy uczniowie Základnej Umeleckej Skoly w Lewoczy w Starym Sączu gościli 8 lat temu. W czerwcu 2017 roku brali udział w projekcie „Wielcy ludzie i ich dziedzictwo. Święta Kinga i Mistrz Paweł w historii swoich miast”. Wówczas, zainspirowani dziełami Józefa Raczka, stworzyli mozaikę na jednej ze ścian w Urzędzie Miejskim w Starym Sączu.
- Starosądecka mozaika jest największa i najokazalsza. Mamy na niej świętą Kingę w otoczeniu aniołów wykonujących słynne „Omnia Beneficia” charakterystyczne starosądeckie budowle i otoczaki rynku – mówił w 2017 roku autor projektu mozaiki Lubomir Repacki, nauczyciel z Základnej Umeleckej Skoly w Lewoczy.
W tym roku kolejne roczniki ze słowackiej szkoły przyjechały do Starego Sącza, by pod okiem swojego nauczyciela - Lubomira Repackiego stworzyć następne dzieło sztuki. Tym razem ozdobili ścianę w Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego. Mozaika przedstawia charakterystyczne miejsca Starego Sącza i wydarzenia odbywające się na jego terenie. Stąd nie mogło zabraknąć klasztoru klarysek, miejscowego muzeum oraz kramu nawiązującego do Starosądeckiego Jarmarku Rzemiosła.
Uczniowie szkoły artystycznej w Lewoczy mają wprawę w tworzeniu tego typu dzieł. W samych Włoszech dzieł ich autorstwa jest ponad dziesięć.