Strażnicy graniczni z Podkarpacia pojechali pomóc chronić zachodnią granicę Polski
Podobnego wsparcia udzieliły inne oddziały Straży Granicznej.
Od kilkunastu dni przy przejściach granicznych z Niemcami gromadzą się działacze i sympatycy Ruchu Obrony Granic, którzy twierdzą, że chronią Polskę przez nielegalnymi imigrantami z krajów trzecich, którzy przychodzą z Niemiec.
Tymczasowe kontrole na granicy z Niemcami i Litwą ruszają o poniedziałku 7 lipca od godz. 0.00. Będą obowiązywać na 30 dni.
Na granicy polsko-niemieckiej działać będą 52, a na granicy polsko-litewskiej 13 przejść granicznych.
Strona niemiecka przywróciła kontrole na swoich granicach 16 października 2023 r. Decyzja dotyczy granic z Francją, Luksemburgiem, Belgią, Holandią, Danią, Austrią, Szwajcarią, Czechami oraz Polską
Głównym powodem miało być istnienie szlaku migracyjnego przez Białoruś i Polskę w głąb Unii Europejskiej. Mimo ogromnej skuteczności polskiego rządu w uszczelnieniu wschodniej granicy Niemcy wciąż przedłużają obowiązywanie kontroli – w tej chwili do 15 września 2025 r.
Od mniej więcej miesiąca praktyka działania na granicy polsko-niemieckiej uległa wyraźnej korekcie. Strona niemiecka tak naprawdę odmawia wpuszczania na swój teren – inaczej niż to było przez ostatnich 10 lat – migrantów, którzy z różnych kierunków zmierzają do Niemiec, ubiegając się na przykład o azyl – powody przywrócenia przez Polskę analogicznych kontroli na granicy wyjaśnia premier Donald Tusk.
- Rząd Niemiec był ostrzegany kilkukrotnie o możliwości zastosowania przez Polskę symetrycznych działań na granicy - zaznacza Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.