Szczecinecki Budżet Obywatelski. Wnioski można składać od czwartku
Burmistrz Szczecinka wydał zarządzenie dotyczące określenia szczegółowych zasad przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego na rok 2026. Jest kilka zmian. Wśród tych najistotniejszych jest zwiększenie środków do 1 mln złotych. Poznaliśmy już także pełny harmonogram.
W tej edycji projekty budżetu obywatelskiego zostaną podzielone na projekty małe o wartości do 50 tyś. złotych oraz na projekty duże – o wartości powyżej 50 tyś. zł ale z "limitem" do 250 tyś. zł. Na projekty małe do podziału będzie 250 tys. złotych, co oznacza, że tu zrealizowanych będzie minimum pięć projektów. Z kolei na projekty duże do wydania jest 750 tys. złotych.
Podobnie jak w poprzednich edycjach, projekt może zgłosić każdy mieszkaniec Szczecinka. W przypadku, gdy wnioskodawcą jest osoba małoletnia, do projektu musi zostać dołączona zgoda opiekuna prawnego. Projekty zgłaszane w ramach budżetu obywatelskiego mogą obejmować wydarzenia o charakterze kulturalnym, oświatowym, sportowym, integrującym mieszkańców czy inwestycyjnym.
Dodatkowo autor projektu, w czasie jego przygotowywania, może skorzystać z konsultacji co do jego zgodności z prawem, wykonalności technicznej i spełniania wymogów formalnych w Biurze Prasowym i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta oraz - w razie potrzeby - z właściwymi wydziałami i referatami w ratuszu i podległych mu jednostkach.
Obowiązuje też roczna karencja. Oznacza to, że zwycięski projekt, który został wybrany do realizacji w ramach jednej edycji budżetu obywatelskiego, nie może być ponownie zgłoszony w kolejnej edycji, nawet jeśli został zmodyfikowany w niewielkim stopniu. Ostateczną decyzję w sprawie ewentualnego dopuszczenia projektu pod głosowanie podejmie burmistrz.
Wszystkie zgłoszone inicjatywy zostaną poddane ocenie formalnej i merytorycznej. Jeśli pozytywnie przejdą weryfikację, wówczas trafią pod głosowanie mieszkańców. Samo głosowanie tradycyjnie odbywać się będzie drogą elektroniczną. Od tego roku swój głos będzie można oddać także poprzez system Karty Mieszkańca.
Ustalony już został także pełny harmonogram BO 2026. Przyjmowanie wniosków rozpocznie się w czwartek, 26 czerwca i potrwa do 18 lipca. Do 29 sierpnia będzie trwała ich ocena formalna i merytoryczna. Autorzy inicjatyw, które zostaną ocenione negatywnie, zostaną o tym poinformowani do 5 września. Później będą mieli dwa tygodnie na wniesienie odwołania od decyzji. Lista projektów, które pozytywnie przejdą weryfikację i trafią pod głosowanie, zostanie ogłoszona najpóźniej 2 października. Samo głosowanie rozpocznie się 6 października i potrwa do 27 października. Te zwycięskie poznamy najpóźniej 3 listopada.
Projekty można składać drogą pocztową, wysyłając wypełniony wniosek na adres: Urząd Miasta Szczecinek, 78-400 Szczecinek, plac Wolności 13, z adnotacją na kopercie "Projekt - Budżet obywatelski". Lub bezpośrednio w ratuszu w Biurze Obsługi Interesanta. Można je również składać w formie elektronicznej poprzez stronę internetową budżetu obywatelskiego Miasta Szczecinek lub poprzez stronę internetową oraz w systemie Karty Mieszkańca "Mój Szczecinek".