Szczecinek: Kreatywne pomysły w Budżecie Obywatelskim
W minionym tygodniu zakończyło się przyjmowanie wniosków w ramach Budżetu Obywatelskiego 2026. W tym roku do podziału jest 1 mln złotych. Dodatkowo w tej edycji projekty budżetu obywatelskiego zostaną podzielone na projekty małe o wartości do 50 tyś. złotych oraz na projekty duże – o wartości powyżej 50 tyś. zł ale z "limitem" do 250 tyś. zł. Na projekty małe do podziału będzie 250 tys. złotych, co oznacza, że tu zrealizowanych będzie minimum pięć projektów. Z kolei na projekty duże do wydania jest 750 tys. złotych.
Mieszkańcy Szczecinka chętnie skorzystali z możliwości podzielenia się swoimi inicjatywami i pomysłami. Łącznie zgłoszonych zostało 28 projektów. 18 z nich to projekty duże, których koszt sięga do 250 tys. złotych. Wpłynęło także 10 tzw. "małych" inicjatyw.
A jakie pomysły mieli mieszkańcy? Wśród inicjatyw pojawił się m.in. montaż muzycznych ławeczek, czyli pewnego rodzaju multimedialnych pomników, z których wydobywają się dźwięki i utwory określonych wykonawców. Inicjatywą, która z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom czworonogów, jest pomysł utworzenia psiej plaży - miejsca, gdzie właściciele mogliby swobodnie odpoczywać i oddawać wodnym zabawom wraz ze swoimi pupilami.
Inne pomysły to chociażby organizacja rapowego koncertu połączonego z imprezą graffiti czy zorganizowanie warsztatów komiksowych. Jest też inicjatywa nawiązująca do zrealizowanego już projektu w ramach wcześniejszego budżetu obywatelskiego. Chodzi o cykl rzeźb pod wspólną nazwą "Gryf i Jesiotr w akcji", które zlokalizowane zostały w różnych punktach na terenie Szczecinka. Złożony w tym roku wniosek dotyczy kontynuacji tego pomysłu i stworzenia kolejnych rzeźb, które wzbogacą miejską przestrzeń.
Teraz wszystkie zgłoszone inicjatywy zostaną poddane ocenie formalnej i merytorycznej. Jeśli pozytywnie przejdą weryfikację, wówczas trafią pod głosowanie mieszkańców. Samo głosowanie tradycyjnie odbywać się będzie drogą elektroniczną. Od tego roku swój głos będzie można oddać także poprzez system Karty Mieszkańca.
Ocena wniosków potrwa do 29 sierpnia. Autorzy inicjatyw, które zostaną ocenione negatywnie, zostaną o tym poinformowani do 5 września. Później będą mieli dwa tygodnie na wniesienie odwołania od decyzji. Lista projektów, które pozytywnie przejdą weryfikację i trafią pod głosowanie, zostanie ogłoszona najpóźniej 2 października. Samo głosowanie rozpocznie się 6 października i potrwa do 27 października. Te zwycięskie poznamy najpóźniej 3 listopada.