Tajemnica japońskich wiśni. Gdańskie parki jak ogrody w Tokio
Sakura
Sakura, czyli japońska nazwa ozdobnych drzew wiśniowych. To nie tylko przepiękna roślina, ale również kulturalny symbol Japonii. Kwiat wiśni pojawia się m.in. jako print na kimonach, wzór na zastawach stołowych, wykorzystuje się go nawet w kulinariach jako ozdoba potraw.
Sakura ma także znaczenie symboliczne i stanowi metaforę przemijania, delikatności, ulotności.
Ogród japoński w Parku Oliwskim
- W Parku Oliwskim wiśnie ozdobne z gatunku piłkowanych rosną od lat kilkunastu, w tzw. ogrodzie japońskim usytuowanej nad stawem w części dawnego ogrodu botanicznego, w narożniku między al. Grunwaldzką a ul. Opata J. Rybińskiego - czytamy na stronie gdańsk.pl
Oprócz wiśni, podczas spacerów ogrodem japońskim zaobserwujecie także typowe dla tego kraju elementy małej architektury, jak choćby lampy kamienne Ishi-dōrō czy bramy Torii.
101 drzewek w Parku Reagana
Tokijski klimat można poczuć także w Parku im. Ronalda Reagana. Wiosną kwitną tam wiśnie Kanzan posadzone w 2019 roku. Dlaczego akurat 101? Ta liczba nie jest przypadkowa.
- Wiśnie zostały zasadzone 11 listopada 2019 roku, a więc dokładnie w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - wyjaśnia portal gdańsk.pl - Uczestniczyło w tym wielu mieszkańców Przymorza i nie tylko, w tym całe rodziny. Jedno z drzewek zasadziła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Ostatni dzwonek
Kwiaty wiśni w Polsce zakwitają na przełomie kwietnia i maja. To ostatnia szansa w tym roku, żeby zobaczyć te wyjątkowe drzewa w pełnym rozkwicie.