Tarnobrzeg wybuduje własny PSZOK za blisko dwa miliony z unijnej dotacji
Tarnobrzeg wybuduje własny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Projekt miasta otrzymał blisko dwa miliony złotych unijnego dofinansowania. Prezydent Łukasz Nowak przekazał, że to część strategii mającej na celu uzbrojenie terenów inwestycyjnych na osiedlu Sobów oraz wzmocnienie infrastruktury komunalnej.
Tarnobrzeg stawia na tereny inwestycyjne na osiedlu Sobów. Budowa PSZOK-u to zalążek
Przy ulicy Bema na osiedlu Sobów miasto Tarnobrzeg zbuduje nowoczesny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Inwestycja planowana jest na działce nr 909/1 o powierzchni 2 880,80 mkw, naprzeciwko cmentarza komunalnego.
Teren ten (oznaczony kolorem żółtym) pokazujemy na zdjęciach z geoportalu.
Kompleks będzie wyposażony w nowoczesne rozwiązania, w tym punkty zbierania różnych frakcji odpadów, wiaty magazynowe, budynek socjalny z częścią edukacyjną oraz instalacje fotowoltaiczne.
W ramach projektu planowane jest również stworzenie ścieżki edukacyjnej, która ma na celu zwiększenie świadomości mieszkańców na temat znaczenia selektywnego zbierania odpadów.
Prezydent Tarnobrzega Łukasz Nowak, podczas czwartkowej konferencji prasowej 10 lipca, powiedział, że powstanie miejskiego PSZOK-u jest ważne z punktu widzenia odbudowy spółki komunalnej, która wiele lat temu została sprywatyzowana w związku z trudną sytuacją finansową miasta.
Zalążek już jest. Nowy zakład ma prowadzić spółka Rejon Dróg Miejskich (RDM), która w marcu 2025 roku, na mocy uchwały rady miasta, zmieniła nazwę na Tarnobrzeskie Przedsiębiorstwo Komunalne.
Prezydent Nowak uważa, że dzięki temu własnemu PSZOK-owi Tarnobrzeg będzie mógł lepiej kontrolować koszty związane z gospodarką odpadami i czerpać zyski z prowadzenia PSZOK-u, tak jak to ma miejsce w innych miastach. Za przykład podał Kolbuszową, gdzie wpływy do budżetu z działalności punktu wynoszą do miliona złotych rocznie.
Prezydent Tarnobrzega zaznaczył, że budowa PSZOK jest integralną częścią strategii mającej na celu uzbrojenie terenów inwestycyjnych w rejonie ulicy Bema, blisko miejskiej obwodnicy i planowanej drogi ekspresowej S74.
- Realizacja tego projektu to szansa na rozwój lokalnej gospodarki i przyciągnięcie nowych inwestorów – dodał Nowak.
Całkowity koszt inwestycji wynosi 3 498 069,30 zł, z czego 1 947 392,48 zł pochodzi z unijnego dofinansowania w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027.
Projekt został złożony do dofinansowania w 2024 roku w ramach priorytetu FEPK.02 Energia i środowisko, działanie FEPK.02.07 Gospodarka o obiegu zamkniętym.
Plany zakładają zakończenie budowy PSZOK do grudnia 2026 roku.