Ten zbiornik ochroni Śląsk Cieszyński przed powodzią. Kończy się remont
Miało być do końca czerwca, będzie do końca sierpnia
Zawarta 25 października 2024 roku umowa na modernizację zbiornika w Wiśle Czarnem obejmuje roboty związane z doszczelnieniem przesłony przeciwfiltracyjnej na lewym przyczółku, przebudową odwodnienia wzdłuż prawej ściany przelewu stokowego oraz remont podpory, murów oporowych, płyty dennej przelewu stokowego.
- Aktualnie wykonawca kontynuuje również prace związane z montażem urządzeń kontrolno–pomiarowych – zaznacza Linda Hofman, rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
Zakładano, że roboty zakończą się w połowie tego roku. Jednak z uwagi na warunki geologiczne, odmienne od założonych, oraz konieczność wykonania prac dodatkowych, budowa potrwa dłużej - do końca sierpnia.
Zbiornik odzyska pełną rezerwę do gromadzenia wody
- Przez cały czas zbiornik Wisła Czarne jest gotowy do piętrzenia wód powodziowych, gromadzi wodę pitną dla mieszkańców i pracuje zgodnie z instrukcją korzystania z takiego obiektu hydrotechnicznego – wskazuje Linda Hofman.
Dzięki modernizacji mieszkańcy powiatu cieszyńskiego zyskają m.in. większe bezpieczeństwo przeciwpowodziowe terenów położonych poniżej zbiornika. Obiekt odzyska bowiem pełną rezerwę do gromadzenia wody. Większa będzie retencja dla rolnictwa, co korzystnie przekłada się na przeciwdziałanie suszy.
Zabezpieczone będą zasoby wody pitnej dla Wisły, Ustronia i Skoczowa
- Jednym z najważniejszych efektów prac będzie zabezpieczenie zasobów wody pitnej na potrzeby mieszkańców Wisły, Ustronia i Skoczowa oraz mniejsza podatność zbiornika na awarie. Po modernizacji zwiększy się ochrona przed zalaniem terenu poniżej zapory czołowej zbiornika Wisła Czarne, w tym użytków rolnych. Przywrócona zostanie możliwość piętrzenia wody do rzędnej określonej w pozwoleniu wodnoprawnym, a co za tym idzie zwiększą się możliwości alimentowania wody w korycie rzeki poniżej zbiornika. A to w przypadku występowania stanów niżówkowych, niedoborów wody i przewlekłych okresów suszy, przy których wilgotność gleby jest niedostateczna dla zaspokojenia potrzeb biosfery i prowadzenia normalnej gospodarki w rolnictwie – wyjaśnia rzeczniczka RZGW.
Jak dodaje, efektem remontu będzie także zwiększenie rezerwy wody pitnej szacunkowo o 116 dni, czyli z obecnych ok. 130 do ok. 250 dni. Ich liczba będzie zależała od dopływu wód do zbiornika i innych zmiennych.
Koszt prac: 10 938 358,52 złotych
- Rozpoczęcie prac budowalnych, w ramach zadania pn. Modernizacja obiektów zbiornika wodnego Wisła Czarne – drenaż skarpy odpowietrznej, przelew stokowy, sieć piezometrów etap I, etap II, zostało poprzedzone uzyskaniem niezbędnych zgód i pozwoleń administracyjnych. Zarazem przedsięwzięcie nie wywiera znaczącego oddziaływania na środowisko. Wszelkie prace są prowadzone w sposób wykluczający zanieczyszczenie wód zbiornika oraz poniżej jego zapory – przekazuje Linda Hofman.
Prace, realizowane za 10 938 358,52 zł nie są prowadzone w obrębie czaszy zbiornika. Nie wiążą się z ograniczeniami poboru wody pitnej. Z użytku nie została wyłączona korona zapory - miejsce spacerów turystów i mieszkańców. Niemniej wciąż możliwe są tymczasowe ograniczenia w ruchu po zaporze.
Z uwagi na technologię prac wykonawca czasowo i odcinkowo zajmie jeden z pasów ruchu ulicy Czarne, co będzie się wiązało z utrudnieniami dla kierowców.
Dla zadania uzyskano finansowanie ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla operacji typu „Zarządzanie zasobami wodnymi” w ramach poddziałania „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa”, objętego PROW na lata 2014-2020.
O zbiorniku retencyjnym Wisła Czarne
Powstał w km 96 + 800 rzeki Malej Wisły poniżej połączenia Białej i Czarnej Wisełki. Do eksploatacji został oddany w 1973 r. (czas budowy: 1968-1973). Zbiornik Wisła Czarne ma dwie podstawowe funkcje: przeciwpowodziową oraz zaopatrzenie w wodę Wisty, Ustronia i Skoczowa. Piętrzy również wodę na wypadek jej niedoborów w korycie rzeki Wisły poniżej. Całkowita pojemność zbiornika wynosi 5,06 mln m3, maksymalna powierzchnia zalewu ok. 40 ha, wielkość zlewni 30 km2. Nasyp zapory wykonano z materiału ziemnego, uzyskanego z wykopów z czaszy zbiornika. Maksymalna wysokość zapory wynosi ok. 6 m, długość 280 m, kubatura ok. 470 000 m3, szerokość w koronie 6,60 m. Ekran wodoszczelny został wykonany z płyt betonowych zbrojonych o grubości 0,20 — 0,25 m, ułożonych na warstwie wyrównawczej wykonanej z płyt betonowych o grubości 0,12 m. U podstawy ekranu znajduje się galeria kontrolno-drenażowa.