W kolejnej odsłonie Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego mieszkańcy powiatu gorlickiego powalczą o montaż defibrylatorów AED
W tym artykule:
W tym roku Małopolanie będą mogli wybierać spośród 218 pomysłów: 42 zadań ogólnowojewódzkich i 176 regionalnych, na które składają się 43 zadania z Regionu Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego, 39 zadań z Regionu Małopolska Południowa, 34 zadania z Regionu Małopolska Zachodnia, 60 zadań z Regionu Tarnowskiego.
Mieszkańcy powiatu gorlickiego głosują na projekty zgłoszone w regionie Małopolska Południowa. Jest wśród nich kolejny projekt dotyczący bezpieczeństwa mieszkańców. Druhowie OSP z powiatu gorlickiego tym razem współpracują z tymi z powiatu sądeckiego i wspólnie chcą powalczyć o instalacje na remizach OSP ogólnodostępnych defibrylatorów AED.
- Do tej pory odnieśliśmy zwycięstwo w dwóch poprzednich edycjach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Defibrylatory AED w kapsułach zamontowane zostały już na 9 remizach OSP, kolejnych 9 czeka ma montaż – mówi Przemysław Wszołek, prezes powiatowych struktur OSP w Gorlicach i pomysłodawca akcji. - Tegoroczna edycja różni się od dwóch poprzednich, w których odnieśliśmy sukces. Środki na pojedyncze zadanie regionalne zwiększone zostały ze 100 tys. zł do 250 tys. zł, ale też zadania muszą objąć co najmniej 2 powiaty. Stąd zaprosiliby do współpracy powiat sądecki. Do zadania zakwalifikowano ostatecznie 10 remiz z powiatu gorlickiego oraz 2 remizy z powiatu sądeckiego - dopowiada.
Walczymy o defibrylatory AED w kapsułach na 12 remizach: OSP Libusza (gm. Biecz),
OSP Strzeszyn (gm. Biecz), OSP Jankowa (gm. Bobowa), OSP Sędziszowa (gm. Bobowa), OSP Zagórzany (gm. Gorlice), OSP Rozdziele (gm. Lipinki), OSP Wola Łużańska (gm. Łużna), OSP Klimkówka (gm. Ropa), OSP Bartne (gm. Sękowa), OSP Wysowa Zdrój (gm. Uście Gorlickie), OSP Biała Niżna (gm. Grybów), OSP Mogilno (gm. Korzenna).
- Teraz wszystko w naszych rękach - podkreśla prezes Wszołek. - To my w drodze głosowania zdecydujemy, czy zupełnie nieodpłatnie, ogólnodostępne defibrylatory AED trafią do remiz OSP. Nikt inny za nas tego nie zrobi - dodaje.
Oddaj dwa Głosy – warto!
Oddać głos można w terminie od 15 maja do 13 czerwca. Warto pamiętać, że każdy Małopolanin ma do dyspozycji dwa głosy:
Jeden na zadanie ogólnowojewódzkie – na te zadania może zagłosować każdy mieszkaniec województwa.
Jeden na zadanie regionalne – na te zadania możne zagłosować tylko mieszkaniec danego regionu np. na zadania z Regionu Małopolska Południowa, oddać głos mogą tylko mieszkańcy m. Nowy Sącz i powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego i gorlickiego.
Pełen wykaz regionów możesz znaleźć w Regulaminie BO WM (https://bo.malopolska.pl/) W przypadku, kiedy mieszkaniec oddał głos na zadanie z regionu, w którym nie mieszka, głos uznaje się za nieważny.
Mieszkaniec ma maksymalnie 2 głosy – ale nie musi z tego prawa korzystać. Jeśli odda tylko 1 głos – na zadanie regionalne lub ogólnowojewódzkie, to zostanie on uznany za głos ważny. Niedopuszczalne są sytuacje, kiedy 1 osoba odda 2 głosy na jeden typ zadania lub w ogóle więcej niż 2 głosy. Przykładowo, jeśli mieszkaniec odda 2 lub więcej głosów na zadania ogólnowojewódzkie, wszystkie te głosy zostaną unieważnione. Głos oddany na zadania regionalne – o ile jest oddany prawidłowo – pozostaje ważny. Analogicznie sytuacja wygląda, jeśli 2 lub więcej głosów jest oddane na zadania regionalne - wszystkie te głosy będą nieważne. Głos oddany na zadanie ogólnowojewódzkie – o ile jest oddany prawidłowo – będzie uznany za ważny.
Zagłosuj w wybrany sposób !
Są trzy sposoby na zagłosowanie:
Elektronicznie: przez Internet – na stronie bo.malopolska.pl - narzędzie będzie aktywne na stronie od 15 maja.
Stacjonarnie: poprzez oddanie głosu na karcie i wrzucenie jej do jednej z urn zlokalizowanych w całej Małopolsce (na stronie bo.malopolska.pl znajdziesz wykaz lokalizacji miejsc do głosowania)
Poprzez oddanie głosu na karcie i wysłanie jej pocztą do siedziby urzędu marszałkowskiego z dopiskiem „Budżet Obywatelski” na jeden z podanych adresów:
- Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków lub ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków
- Agenda Zamiejscowa w: Oświęcimiu, Tarnowie, Miechowie, , Nowym Sączu Nowym Targu, Suchej Beskidzkiej, lub w Zakopanem.
Uwaga: decyduje data wpływu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego lub jednej z Agend Zamiejscowych – nie data stempla pocztowego na kopercie!
Warto pamiętać, że w głosowaniu korespondencyjnym można w jednej przesyłce pocztowej przesłać więcej niż jedną wypełnioną kartę do głosowania pod warunkiem, że każda z przesłanych kart została podpisana własnoręcznie przez osobę głosującą (osobę, której dane osobowe zostały umieszczone na karcie) oraz została zabezpieczona przed przetwarzaniem danych osobowych przez osoby do tego nieupoważnione.
Zagłosuj z domu!
Najszybszym i najwygodniejszym sposobem głosowania jest głosowanie elektroniczne. Wystarczy odwiedzić stronę internetową bo.malopolska.pl, wypełnić podstawowe dane osobowe i w odpowiedniej zakładce zaznaczyć na jakie projekty chce się oddać swój głos. Szybko i wygodnie!
Warto pamiętać, że możliwe jest głosowanie hybrydowe, tzn. przy użyciu dwóch różnych sposobów głosowania. Przykładowo – jeśli mieszkaniec na zadanie regionalne zagłosuje na karcie papierowej, którą wrzuci do urny, ale nie wskaże wtedy zadania ogólnowojewódzkiego, to może to zrobić później przez Internet (oddając tylko 1 brakujący głos).
Kiedy poznamy zwycięzców?
Wyniki 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego poznamy jesienią – Zarząd Województwa Małopolskiego przyjmie listę zwycięskich zadań do 7 października 2025 r. Zwycięskie zadania będą mogły być realizowane od początku 2026 r.
Małopolanie składali zadania do 8. edycji BO WM przez cały październik. Zgłosili 296 zadań – 262 z nich pozytywnie przeszło weryfikację wstępną i zostało przekazanych do oceny departamentów. Finalnie o głosy walczy teraz 218 z nich.