W tych zawodach zarabia się średnią krajową. Oto gdzie zarobisz ponad 9 tys. złotych
W tym artykule:
Przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2025 r. wyniosło 8962,28 zł. Dla porównania najniższe krajowe wynagrodzenie w roku bieżącym wynosi 4666 złotych brutto. Zarobki w okolicach średniej krajowej i wyższe to wynagrodzenie maksymalnie 25% społeczeństwa.
Przeczytaj: Płaca minimalna w 2026 roku. Sprawdzamy, ile wyniesie minimalne wynagrodzenie w przyszłym roku
Najniższa krajowa w 2025 roku
Nawet 3,5 miliona Polaków ma zarobki na poziomie minimalnego krajowego wynagrodzenia, czyli 4666 złotych brutto co daje około 3,5 tys. złotych na rękę. Zgodnie z prawem w naszym kraju rząd ma możliwość narzucenia tylko wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Oznacza to, że pracodawca nie musi nam dać podwyżki, gdy najniższa krajowa wzrasta, jeśli nasze zarobki są wyższe niż nowa minimalna krajowa. To w ostatnich latach sprawiło, że pensje Polaków uległy gigantycznemu spłaszczeniu. Więcej osób zarabia minimalną krajową.
Najniższa krajowa w 2026 roku
W nowym roku szykują się zmiany w związku z najniższym wynagrodzeniem brutto. Przede wszystkim szykuje się kolejna podwyżka, jednak nie ustalono jeszcze ostatecznej stawki.
Od 2026 roku dodatkowo najniższe wynagrodzenie będzie zrównane z płacą zasadniczą, co oznacza, że do płacy minimalnej nie będą wliczane premie i dodatki. Nowa płaca minimalna będzie w pełni odzwierciedlać wynagrodzenie podstawowe, a nie sumę jego różnych składników.
Jak wyliczana jest średnia krajowa?
Średnia krajowa jest przeciętnym wynagrodzeniem w Polsce. Obliczana jest przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Jest to iloraz sumy wszystkich wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 10 osób. Do średniej krajowej nie wlicza się wynagrodzeń osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, jak umowa o dzieło czy zlecenie, ani osób pracujących za granicą. Nie są też uwzględniane osoby pracujące w sferze budżetowej.
Jak wynika z analiz, poniżej średniej krajowej zarabia około 70-75% Polaków.
W tych zawodach zarabia się średnią krajową
Średnia krajowa to zarobki, które szczególnie w mniejszych miejscowościach pozwalają na wiele wydatków zarówno tych podstawowych jak i przyjemności. Zobaczcie w poniższej galerii, praca w jakich zawodach daje wynagrodzenia na poziomie średniej krajowej.