Warszawa: 70. urodziny Pałacu Kultury. Tort i nocne zwiedzanie
70. urodziny Pałacu Kultury i Nauki
Urodziny Pałacu Kultury i Nauki przypadają we wtorek 22 lipca. To data, która w PRL była niemal uniwersalna. Tego dnia obchodzono Święto Odrodzenia Polski, czyli komunistyczny odpowiednik dzisiejszego Święta Niepodległości. Ustanowiono je na pamiątkę wywieszenia manifestu PKWN w Chełmie, czyli de facto rozpoczęcia instalacji komunistycznej władzy w Polsce w 1944 roku.
Tradycją w okresie PRL stało się, że na 22 lipca inaugurowano wielkie inwestycje. Były wśród nich chociażby:
- Pałac Kultury i Nauki,
- Trasa Łazienkowska,
- Trasa W-Z,
- Plac Konstytucji,
- Fabryka Samochodów Osobowych na Żeraniu,
- Stadion Dziesięciolecia,
- Dworzec Centralny,
- Wisłostrada.
Co przygotowano z okazji jubileuszu?
- Już 22 lipca 2025 roku zapraszamy wszystkich warszawiaków, turystów i miłośników architektury oraz dobrej zabawy na wielkie urodziny Pałacu Kultury i Nauki. To nie tylko jubileusz budynku – to święto miasta, które przez dekady żyje w cieniu, świetle i reflektorach Pałacu - w związku ze zbliżającymi się 70. urodzinami zapowiadają przedstawiciele Pałacu Kultury i Nauki.
Obchody zaczną się mniej więcej około południa. Wówczas przygotowano atrakcje w Parku Świętokrzyskim. W godzinach 12:00–17:00, obędzie się tam urodzinowy piknik. Przygotowano atrakcje dla całych rodzin: gra terenowa, konkursy z nagrodami, animacje i zabawy, Do tego Rodzinna Strefa Sportu – Aktywna Warszawa oraz pełna energii Strefa rozrywki „Kocham Skakać”.
Druga część obchodów ma zacząć się ok. godziny 17:00 prowadzona przez Macieja Orłosia. W niej zaplanowane zostały:
- wernisaż fotograficzny „Pałac i Miasto. Warszawa na fotografiach Zbyszka Siemaszki” – unikalna podróż przez dekady stołecznych przemian,
- urodzinowy tort,
- koncerty na żywo – zagrają m.in. Brass Federacja, Beat Back, Menele i Wszyscy Byliśmy Harcerzami,
- silent disco pod gwiazdami i taniec na tle podświetlonego Pałacu,
- bezpłatne wejście na Taras Widokowy na 30. piętrze w godz. 20:00–23:00. Z wysokości 114 metrów spojrzymy na Warszawę tak, jak widzi ją Pałac od siedmiu dekad.
Kilka ciekawostek z historii i bieżącej działalności
Pałac Kultury i Nauki pochwalił się, że posiada dwie nowe windy, które wwiozą turystów na 30. piętro w 19 sekund. W rzeczywistości mieliśmy wrażenie, że nastąpiło to jeszcze szybciej. 237 metrów wysokości. 40 milionów cegieł. 46 kondygnacji. Jak słyszymy, praktycznie nie ma miesiąca, żeby jakiś film nie powstawał w pałacu.
Prawdopodobnie jeszcze w te wakacje PKiN uruchomi też wystawę na 31. piętrze. Nad tarasem widokowym. To przestrzeń, którą wcześniej wynajmowała firma Emitel. Będzie to wystawa pamiątek z historii pałacu. Znajdą się tam m.in., pozłacane nożyczki którymi przecięto uroczyście wstęgę i otwarto PKiN, elementy nagłośnienia i obsługi technicznej Sali Kongresowej czy fotele z tejże ze słuchawkami do symultanicznego tłumaczenia, a także księgi pamiątkowe, czy panel starej finy wjeżdżającej na 30. piętro pałacu.