Warszawa: Historia Pałacu Kultury i Nauki
Pałac Kultury i Nauki - historia
21 lipca 2024 roku najwyższy zabytek w Polsce obchodził 69. urodziny. Dla jednych jest nieodłącznym symbolem miasta, inni natomiast uważają, że budowla ta powinna zostać zburzona. Był to bowiem "dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego". PKiN powstał w latach 1952–1955. Otwarcie budynku miało miejsce 21 lipca 1955 roku.
Socrealistyczne otoczenie Pałacu Kultury i Nauki
Wokół Pałacu Kultury i Nauki (PKiN) znajduje się wiele rzeźb i obiektów małej architektury, które powstały w duchu socrealizmu. Większość tych dzieł została wykonana przez radzieckich rzeźbiarzy w Azeryjskiej Fabryce Ceramicznej im. 60-lecia Wszechzwiązkowego Leninowskiego Komunistycznego Związku Młodzieży w Estonii. Wyjątek stanowią dwa granitowe pomniki przy głównym wejściu, które zaprojektowali polscy twórcy.
Rzeźby i pomniki przy głównym wejściu od Marszałkowskiej
Przy głównym wejściu od strony ul. Marszałkowskiej znajdują się dwa granitowe pomniki:
- pomnik Adama Mickiewicza autorstwa Stanisława Horno-Popławskiego,
- pomnik Mikołaja Kopernika autorstwa Ludwiki Nitschowej.
Powyżej wejścia znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca alegorię władzy socjalistycznej, ukazującą robotników, chłopów i inteligencję pracujących na rzecz socjalistycznej ojczyzny.
Teren wokół PKiN obecnie
Obecnie teren wokół Pałacu Kultury i Nauki to przestrzeń, która łączy historyczne dziedzictwo z nowoczesnością. Otoczenie Pałacu przeszło znaczące zmiany.
W październiku 2024 roku do użytku został oddany długo wyczekiwany budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To nowoczesne centrum kultury stało się jednym z najbardziej charakterystycznych punktów tej części miasta.