Poznań: Delegacja leci do Lyonu by przygotować się do EuroGames 2028
EuroGames powstały w 1992 r. z inicjatywy społeczności LGBT+ w Holandii. Są one organizowane corocznie w europejskim mieście, z wyjątkiem lat, w których odbywają się globalne Igrzyska Gejów. EuroGames to wydarzenie sportowe dla wszystkich, niezależnie od płci, wieku, tożsamości seksualnej lub zdolności fizycznych. W programie są m.in. takie dyscypliny jak taniec osób tej samej płci, korfball, aerobik, kulturystyka czy pływanie synchroniczne z udziałem mężczyzn.
- Na tę imprezę zaprosiła nas zastępczyni burmistrza Lyonu, Julie Nublat-Faure. Trudno jednak w tej chwili przesądzać, że Poznań będzie organizatorem tych zawodów. Jeśli już to najwcześniej w 2028 r., bo za rok jej gospodarzem będzie Cardiff. Na razie jesteśmy na etapie wymiany doświadczeń. Weryfikujemy możliwości naszego miasta pod kątem organizacji tych zawodów. Do Lyonu lecimy po to, żeby zobaczyć infrastrukturę i przebieg rywalizacji - tłumaczył nam Bartłomiej Ignaszewski, przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej w Radzie Miasta Poznania.
Oprócz niego zmagania sportowe społeczności LGBT+ w Lyonie śledzić będzie inny poznański radny, Andrzej Prendke, wicedyrektor Wydziału Sportu UM Poznania, Patrycja Wyciszkiewicz i wiceprezes Międzynarodowych Targów Poznańskich, Filip Bittner. MTP mogłoby udostępnić niektóre obiekty uczestnikom mistrzostw Europy.
Organizacja EuroGames nie wszystkim musi przypaść do gustu, ale Bartłomiej Ignaszewski nie obawia się złego przyjęcia jej uczestników w Poznaniu.
- Stolica Wielkopolski już wiele razy pokazała, że jest miastem otwartym, europejskim, odpornym na kontrowersje i sztuczne tematy. Osobiście podchodzę bardzo zdroworozsądkowo do pomysłu organizacji EuroGames. Chcemy na tej imprezie zarobić i przy okazji pokazać Poznań w jak najlepszym świetle - dodał Bartłomiej Ignaszewski.