Warszawa: Kawałek natury w środku miasta. Nowy mural na Bielanach gotowy
Mural z lasem w tle na Bielanach
Do galerii murali na warszawskich Bielanach doszedł kolejny – Korytarz Ekologiczny Puszcza Kampinoska Bielany. Piękne malowidło ozdobił ścianę przy skwerze przy ul. Estrady 112 na Wólce Węglowej.
- Mural przy Estrady to nie tylko artystyczna ozdoba, ale przede wszystkim hołd dla niezwykłego bogactwa przyrody, która otacza dzielnicę. Puszcza Kampinoska to nasze zielone płuca, miejsce, w którym możemy odpocząć od zgiełku miasta, pooddychać świeżym powietrzem i podziwiać piękno natury – przyznał burmistrz Grzegorz Pietruczuk.
- Ten mural to symbol naszej bliskości, dosłownie i w przenośni. Kampinoski Park Narodowy graniczy z Bielanami, a dzięki takim inicjatywom, jak ta, staje się jeszcze bliższy mieszkańcom miasta. Ten obrazek to nie tylko dekoracja, to przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o przyrodę także w miejskim krajobrazie – podał Maciej Szajowski z Muzeum Puszczy Kampinoskiej w Granicy.
Korytarz ekologiczny między Puszczą a Bielanami
Jak wskazuje Urząd Dzielnicy, nowy mural obrazuje korytarz ekologiczny między Kampinoski Park Narodowy a Bielanami – poprzez kompleks Leśny Nowa Warszawa, Dęby Młocińskie, Las Młociny i Las Bielański, aż po bielańskich brzeg Wisły – który płynnie przechodzi w korytarz Doliny Środkowej Wisły.
Na malowidle znajduje się rodzina łosi, lisa i sarna. Ponad nimi szybuje bocian czarny, któremu towarzyszą inne ptaki. Zwierzęta te wędrują z Puszczy w kierunku Bielan, natomiast w otulinie rezerwatu z uroków natury korzystają mieszkańcy miasta.
"Korytarz ekologiczny, wyjaśnijmy, to obszar, który umożliwia migrację i rozprzestrzenianie się zwierząt i roślin. Działa jak łącznik między fragmentami siedlisk, które mogłyby być odizolowane przez działalność człowieka (np. rozlewanie się miast, intensyfikację rolnictwa, budowę dróg)" - wskazał w mediach społecznościowych Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.
- Murale mogą nie tylko upiększać nasze wspólne przestrzenie, ale również edukować. Korytarz ekologiczny między Puszczą Kampinoską a Bielanami to ważny szlak migracji zwierząt, którego utrzymanie jest jednym z naszych długofalowych celów. Stąd jako Dzielnica staramy się budować świadomość na temat korytarza wśród naszych mieszkańców – skomentował zastępca burmistrza Włodzimierz Piątkowski.
Mural jest zwieńczeniem pierwszej edycji Bielańskiego Festiwalu Kampinosu, który miał miejsce w maju. Przez niecały miesiąc mieszkańcy dzielnicy korzystali z szerokiej oferty wydarzeń takich jak spacery, treningi biegowe, warsztaty dla rodzin czy rajd rowerowy przez Puszczę. Była też możliwość zobaczenia wystawy zdjęć.
Urząd dzielnicy przekazał, że na prezentację muralu władze chciały zaprosić lokalną społeczność i osoby zaangażowane w organizację Bielańskiego Festiwalu Kampinosu, ale pogoda popsuła te plany. Spotkanie w tym miejscu planowane jest pod koniec lata.
Za realizację muralu odpowiadał Bielański Ośrodek Kultury. Sam mural zaprojektowała i namalowała Wallart.