Głogów: Zmniejsza się strefa ochrony krajobrazu
Władze Głogowa od czterech lat zabiegały o zmniejszenie ochrony krajobrazu wokół Starego Miasta. Decyzja ta była wcześniej konsultowana i uzgodniona z konserwatorem zabytków.
Strefa ochrony krajobrazu w promieniu 500 metrów od Starego Miasta została wprowadzona w 1958 roku, natomiast w 1975 roku powiększono ją do 1000 metrów. Działania na rzecz ponownego zmniejszenia tej strefy wymagały wielu konsultacji i dużego nakładu pracy i czasu. Ostatecznie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło decyzję, która weszła w życie.
– Od momentu objęcia strefą ochrony tych terenów, południowa i zachodnia część miasta przeszły nieodwracalne zmiany, przez budowę w latach 70. I 80. ubiegłego wieku wielkopłytowych osiedli mieszkaniowych. Tym samym tak rozległa strefa ochrony straciła swój sens i jedynie niepotrzebnie komplikowała i przedłużała wiele procedur – mówi prezydent Rafael Rokaszewicz.
Strefa Ścisłej ochrony konserwatorskiej w obrębie Starego Miasta pozostaje bez zmian. W strefie ochrony krajobrazowej pozostaje północna część miasta, głównie Śródmieście i Ostrów Tumski. Na południu strefa obowiązuje najbliższe otoczenie strumyka Sępolno i ul. Budowlanych. Wykreślono ze strefy natomiast większość terenów na południe od starówki.
- Niebieski – strefa ścisłej ochrony konserwatorskiej
- Żółty – strefa ochrony krajobrazu w rejestrze zabytków
- Czerwony – obszar wykreślony z rejestru zabytków