Weekend w Warszawie pełen atrakcji i ciekawych wydarzeń. Wybraliśmy najlepsze. Będą marsze, biegi i darmowe imprezy
Najciekawsze wydarzenia w Warszawie od 23 do 25 maja
Jak już wspomnieliśmy, nadchodzący weekend w stolicy będzie arcyciekawy. Po pierwsze ze względu na fakt, że kilka dzielnic organizuje specjalne wydarzenia, jak choćby Święto Saskiej Kępy czy Święto Starych Bielan. Po drugie, w Warszawie odbędą się imprezy studenckie. Mamy tutaj na myśli WuZetalia, Ursynalia czy Mokotonalia. Wystarczy tylko wybrać to wydarzenie, które ogłosiło najbliższych wam artystów i już macie gwarancję dobrej zabawy w kieszeni.
To jednak nie wszystko co czeka warszawiaków w nadchodzące dni wolne. Warto wybrać się też nad Wisłę, gdzie odbędą się aż trzy różne wydarzenia. Przykładowo, w ramach Riverlights 2025 przez rzekę przepłyną ozdobione światłem i dekoracjami jednostki pływające. W Dzielnicy Wisła odbędzie się jubileuszowe dziesiąte otwarcie sezonu i działania projektu, a w Multimedialnym Parku Fontann będzie można podziwiać spektakularny pokaz zatytułowany „Warszawa Ja i Ty”, który jest ukłonem dla stolicy i jej mieszkańców.
Oto najciekawsze propozycje na weekend 23-25 maja w Warszawie
W naszym weekendowym przeglądzie wydarzeń znajdziecie m.in.:
- WuZetalia, Ursynalia, Mokotonalia,
- Międzynarodową Wystawę Kotów Rasowych,
- Smoczą Paradę i festiwal "Muranów leży nam na sercu",
- 12. urodziny Prochowni Żoliborz,
- Święto Saskiej Kępy 2025,
- Święto Starych Bielan 2025,
- Riverlights 2025,
- 10. Otwarcie Sezonu Dzielnicy Wisła.
Prace młodych Polek zafascynowanych Paryżem w Królikarni
Jeśli chcielibyście jednak zażyć trochę kultury, to szczególnie polecamy zajrzeć do Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. To właśnie tutaj wyeksponowano wystawę „Kierunek Paryż. Polskie artystki z pracowni Bourdelle’a”.
Na początku poprzedniego stulecia w Polsce rzeźba stała się niezwykle modna. Co ciekawe, szczególnie wzmożonym zainteresowaniem zaczęła cieszyć się wśród kobiet. Niestety, jako dyscyplina wymagająca wysiłku fizycznego i pracy w brudzie oraz kurzu, uchodziła długo za typowo męskie zajęcie. Kobiety nie mogły także przez długi czas podejmować studiów w Akademiach Sztuk Pięknych.
Dlatego zafascynowane sztuką panie musiały liczyć na szkoły prywatne lub pracownie artystów. Potrzeba zgłębiania tajników rzeźby czy malarstwa skłaniała je też do wyjazdów za granicę. A że niekwestionowanym światowym centrum artystycznym był Paryż to wiele młodych Polek wylądowało z pędzlem lub dłutem nad Sekwaną.
W świecie rzeźby francuskiej kultową postacią był w tym czasie Antoine Bourdelle (1861-1929). W gronie jego podopiecznych znalazły się takie artystki, jak Jadwiga Bohdanowicz, Janina Broniewska, Luna Drexler czy Helena Głogowska. To właśnie ich prace, i wielu innych polskich artystek, można podziwiać od 9 maja do 26 października w Królikarni. Więcej na temat wystawy w poniższym tekście: