Wielki zjazd absolwentów ZSZ 1, czyli popularnego „mechanika” będzie w październiku. Szkoła kończy 80 lat
ZSZ 1 ma 80 lat. Będzie zjazd absolwentów. Tak się szkoła zmieniała przez dekady
Od lat nazywany jest „mechanikiem”. To dlatego, że kierunki mechaniczne charakteryzowały tę szkołę. Mówi się o nim „żerom”, bo mieści się przy ulicy Żeromskiego. W obu przypadkach wszyscy wiedzą, że mowa o Zespole Szkół Zawodowych nr 1, który w tym roku świętuje 80 lat działalności. Obchody odbędą się 4 października.
Jubileusz to wspaniała okazja do spotkań byłych i obecnych pracowników oraz sympatyków naszej szkoły, byłych i obecnych jej uczniów. To także możliwość do spotkania z pracodawcami, z którymi przez te wszystkie lata współpracowaliśmy i współpracujemy, kształcą z godnie z wymaganiami i potrzebami na rynku pracy przyszłych, wykwalifikowanych pracowników – czytamy w liście wystosowanym przez szkołę i komitet organizacyjny obchodów. - Przez te wszystkie lata szkoła zapisała się chlubnie na kartach historii miasta i powiatu, dlatego mamy nadzieję, że ta ważna dla nas wszystkich uroczystość przyciągnie sporą grupę odbiorców oraz zainteresowanie mediów.
Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Zduńskiej Woli ma bogate doświadczenia i długoletnią tradycję w kształceniu kadr dla miasta i okolicy.
Już 19 lutego 1945 roku wznowiona została nauka w Publicznej Szkole Dokształcającej Zawodowej, a we wrześniu tego roku zainaugurowała działalność Państwowa Szkoła Techniczno – Przemysłowa, która realizowała program przedwojennych gimnazjów i liceów mechanicznych. Jej pierwszym dyrektorem był Władysław Rakowski, mianowany na to stanowisko 28 lipca 1945 roku prze Kuratorium Okręgu Szkolnego Łódzkiego.
1945-46
Wznowienie nauki w Publicznej Szkole Dokształcajacej Zawodowej. Inauguracja działalności Państwowej Szkoły Techniczno-Przemysłowej, która realizuje program przedwojennych gimnazjów.
Funkcję dyrektora sprawuje Władysław Rakowski. Szkoła mieści się w budynkach przy ul. Zielonej 5. Nauka odbywa się nieregularnie.
1946-47
Na stanowisku dyrektora zasiada Stanisław Górnikiewicz.
Na potrzeby warsztatów szkolnych adaptowany zostaje budynek po zakładach samochodowych "Automontaż" przy ul. Świerczewskiego. Z powodu ubogiego wyposażenia warsztatów i braku stanowisk pracy, część uczniów odbywa praktyczną naukę zawodu w Państwowej Fabryce Maszyn. Dyplomy czeladnicze otrzymują pierwsi absolwenci Gimnazjum Mechanicznego.
1947-48
Działalność rozpoczyna 3-letnie Liceum Mechaniczne. Przy ul. Łaskiej 12 powstaje internat szkolny. Jego kierownikiem zostaje Jan Kubiak - późniejszy długoletni wicedyrektor TM.
1948-49
Państwowa Szkoła Techniczno-Przemysłowa składa się z 5 szkół: 4-letniego Gimnazjum Mechanicznego, 3-letniego Gimnazjum Mechanicznego, Liceum Mechanicznego I stopnia, Liceum Mechanicznego dla uczniów z "małą maturą" i Liceum Tkacko-Mechanicznego I stopnia. Kształci się w nich 293 uczniów.