Wielkopolska: 50 tysięcy Wielkopolan zainteresowanych nowym programem zdrowotnym na NFZ. Jak wziąć w nim udział?
Pół miliona ankiet w Polsce, 51 tys. w Wielkopolsce
"Moje Zdrowie" ruszyło 5 maja i zastąpiło przygotowany w pandemii COVID-19 program "Profilaktyka 40 Plus". Główna zmiana to obniżenie granicy wiekowej. Z bezpłatnych badań finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia można korzystać nie od 40., ale 20. roku życia. Górnej granicy wieku nie ma.
W ramach programu cyklicznie wykonuje się bilans zdrowia - w grupie wiekowej 20-49 lat, raz na pięć lat, a powyżej 49. roku życia - raz na trzy lata.
Żeby wziąć udział w "Moim Zdrowiu" należy najpierw wypełnić ankietę. Można to zrobić online przez Internetowe Konto Pacjenta lub osobiście w swojej poradni lekarza rodzinnego. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy zrobiło to pół miliona Polaków. Uprawnionych do udziału jest jednak o wiele więcej.
Co dziesiątą ankietę wypełnił Wielkopolanin. Na 51 tys. osób z 36 tys. skontaktowały się już poradnie lekarza rodzinnego, żeby umówić z nimi termin badań diagnostycznych.
- Statystyki pokazują, że z programu częściej korzystają kobiety. Jedynie 30 proc. uczestników to mężczyźni - mówi Sebastian Krystek z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji wielkopolskiego oddziału NFZ. - Największą grupę stanowią osoby młode: 30 proc. w wieku 20–29 lat i 28 proc. w wieku 30-39 lat. Aż 78 proc. pacjentów wypełniło ankietę za pośrednictwem IKP lub aplikacji mojeIKP.
Patrząc przez pryzmat wyłącznie liczby wypełnionych ankiet i wystawionych skierowań na badania - Wielkopolska jest na trzecim miejscu w Polsce. Przed nią znajdują się bardziej zaludnione województwa - mazowieckie i śląskie.
Jakie badania w programie "Moje Zdrowie"?
Ankieta, którą wypełnia się wchodząc do programu "Moje Zdrowie" dotyczy stylu życia, obciążenia chorobami w rodzinie, zdrowia psychicznego czy ryzyka zakażeń wirusami.
- Po wypełnieniu ankiety przychodnia lekarza rodzinnego ma 30 dni na wystawienie skierowania na badania, z którym pacjent zgłasza się do wyznaczonego punktu badań - tłumaczy Krystek.
W pakiecie podstawowym badań znajdują się:
- morfologia krwi,
- stężenie glukozy we krwi,
- lipidogram,
- poziom kreatyniny,
- badanie TSH związane z tarczycą,
- badanie ogólne moczu.
Są też badania dodatkowe, uzależnione od wieku i wyników ankiety. To:
- próby wątrobowe,
- PSA całkowity u mężczyzn po 50. roku życia (poziom może wskazywać na rozwijającego się raka prostaty),
- anty-HCV, wskazujący na zapalenie wątroby typu C,
- lipoproteina A (badanie w programie raz w życiu dla osób w wieku 20-40 lat), która może wskazywać na ryzyko chorób układu krążenia - miażdżycy czy choroby wieńcowej,
- test na krew utajoną w kale po 50. roku życia - wskazuje na ryzyko raka jelita grubego.
- Pacjent dzięki kompleksowym badaniom profilaktycznym zyskuje lepszą kontrolę nad swoim zdrowiem, możliwość wczesnego wykrycia groźnych chorób, a co za tym idzie szybkie rozpoczęcie procesu leczenia - przekonuje Krystek.
Co po badaniach? Powrót do lekarza rodzinnego
Po otrzymaniu wyników badań, pacjent wraca do lekarza rodzinnego na wizytę podsumowującą. Najpierw mierzy się ciśnienie, tętno, wagę, wzrost, obwód talii i bioder, a następnie omawia wszystkie parametry.
- Jeśli wyniki będą niepokojące, pacjent może zostać skierowany na dalszą diagnostykę. Istotnym elementem wizyty podsumowującej jest opracowanie przez lekarza Indywidualnego Planu Zdrowotnego. W nim znajdować się będą zalecenia dotyczące odżywiania, zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, badań profilaktycznych oraz indywidualnego kalendarza zalecanych szczepień - dodaje Krystek.
Z programu "Moje Zdrowie" można skorzystać po roku od ostatniego badania w ramach "Profilaktyki 40 Plus".