Wieża ciśnień w Niemcach. Miejsce, które warto zobaczyć
Gdzie zaparkować?
Można bezpłatnie zaparkować obok wieży ciśnień.
Trochę historii
W 1897 r., na trasie kolejowej łączącej Lublin z Łukowem, w Niemcach koło Lublina wybudowano stację kolejową. W latach 1897-1900 wzniesiono stojącą obok wieżę ciśnień, której zadaniem było zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody, a także jej gromadzenie, na wypadek zwiększonego jej zapotrzebowania.
Z budową stacji wiąże się ciekawa historia. Stacja początkowo nazywała się Lublin 2. Było to spowodowane tym, że linię Lublin – Łuków budował państwowy Tymczasowy Zarząd Budowy Linii Łuków–Lublin przy Departamencie Dróg Żelaznych w Ministerstwie Dróg Komunikacyjnych. Zgodnie z nazwą zakładu, linia nie mogła się kończyć nigdzie indziej, jak właśnie w Lublinie. Dlatego dotychczasową nazwę stacji Lublin, wybudowaną w ramach Kolei Nadwiślańskiej, zmieniono na Lublin 1, a tę w Niemcach, nazwano Lublin 2.
Na początku XX w. Kolej Nadwiślańską upaństwowiono. Lublin 1 ponownie przekształcił się w Lublin, a Lublin 2 stał się Bystrzycą. Po wojnie, w związku z większą ilością stacji o nazwie Bystrzyca, jej nazwę zmieniono na obecnie obowiązującą: Bystrzyca koło Lublina.
Wieża ciśnień w Niemcach
Obecnie wieża jest w stanie ruiny. Okolica jest zaśmiecona i zarośnięta krzakami. W środku urządzono wysypisko śmieci.
Mimo dość znacznego zaniedbania, można dostrzec detale architektoniczne zdobiące tę budowlę.
Informacje praktyczne
Adres: ul. Willowa, 21-025 Niemce.
Godziny otwarcia: Dostępna przez całą dobę.
Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.
Co warto zobaczyć w pobliżu?
W okolicy warto odwiedzić Zespół pałacowo-parkowy w Sobianowicach.
Widzieliście wieżę ciśnień w Niemcach? Zapraszam do komentowania.