Jaworze: Willa Langera przejdzie modernizację za cztery miliony złotych
4 mln zł na modernizację symbolu Jaworza
Remont obejmie zarówno prace konstrukcyjne, jak i adaptacyjne. Zostanie wzmocniona struktura budynku i zabezpieczona przed wilgocią, przebudowane zostaną wnętrza, wymienione wszystkie instalacje, odnowione wejścia i zewnętrzne schody. Zakres robót obejmie również nowe pokrycie dachu, konserwację elewacji oraz zagospodarowanie terenu wokół obiektu. Budynek zostanie wyposażony w instalacje fotowoltaiczne i pompę ciepła.
- Projekt przewiduje także przywrócenie funkcji użytkowej tarasu, który obecnie pozostaje wyłączony z eksploatacji. Jego adaptacja zwiększy dostępną przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych – takich jak koncerty plenerowe, spotkania tematyczne czy wystawy na świeżym powietrzu. Taras będzie mógł pełnić również rolę punktu widokowego - zapowiada gmina Jaworze.
Odrestaurowany budynek „Pod Goruszką” ma służyć mieszkańcom jako przestrzeń do spotkań, zajęć edukacyjnych i wydarzeń kulturalnych.
- Docelowo planuje się ulokowanie tam siedziby Gminnego Ośrodka Kultury, który powstanie w wyniku przekształcenia z Ośrodka Promocji Gminy Jaworze. Celem inwestycji jest przywrócenie temu miejscu funkcji lokalnego centrum aktywności – z poszanowaniem zabytkowego charakteru, ale w dostosowanej do współczesnych potrzeb formie - podkreśla gmina.
"Pod Goruszką", czyli willa Langera, zyska nowe życie
„Pod Goruszką” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w centrum Jaworza, zlokalizowany na skrzyżowaniu ulic Zdrojowej, Słonecznej i Szkolnej. Willa została wzniesiona w latach 80. XIX wieku przez Juliusza Langera i przez kolejne dekady pełniła różnorodne funkcje. Mieścił się tu m.in. sklep, apteka, pizzeria, restauracja oraz sala ślubów. W 2020 roku Gmina Jaworze odkupiła zabytek z myślą o jego renowacji i ponownym włączeniu w lokalne życie społeczne.
Budynek, który jest częścią układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków, był wielokrotnie przebudowywany – do istniejącej bryły dobudowano kolejne części w 1915 i 1979 roku. Obiekt ma cztery kondygnacje: piwnicę, parter, piętro i poddasze. Dziś na parterze działa biblioteka publiczna i sala koncertowa, piętro służy jako zaplecze edukacyjne dla Szkoły Podstawowej nr 1, a poddasze pełni funkcję techniczno-magazynową.
Biblioteka będzie funkcjonować w dotychczasowej lokalizacji do 18 sierpnia 2025 roku. Następnie zostanie przeniesiona do tymczasowej siedziby w Willi Moritz, znanej również jako „Trzydziestka”. Termin rozpoczęcia działalności w nowej lokalizacji zostanie podany w późniejszym czasie.