Wyjątkowe wydarzenie w Klasztorze oo. Franciszkanów w Radomsku. Oratorium Pax et Bonum już w sierpniu
Wspólnota Klasztoru Podwyższenia Krzyża Świętego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) w Radomsku zaprasza na wyjątkowe wydarzenie. W sierpniu w klasztornym ogrodzie zaprezentowane zostanie oratorium Pax et Bonum. Wydarzenia zaplanowano na 15 sierpnia, początek o godzinie 20.
To monumentalne dzieło wokalno-instrumentalne, skomponowane przez dr. Romana Drozda do libretta autorstwa dr. Andrzeja Zająca, łączy muzykę klasyczną i sakralną z nowoczesnymi środkami wyrazu, niosąc przesłanie pokoju, dobra i duchowego pojednania - informuje o. Dariusz Sowa, gwardian Klasztoru oo. Franciszkanów w Radomsku.
Solowe partie wykonają wybitni artyści związani z Teatro alla Scala w Mediolanie: Roberta Salvati (sopran), Vittoria Vimercati (alt), dr Andrzej Głowienka (tenor) oraz Alberto Rota (bas). Towarzyszyć im będą zawodowi muzycy Podkarpackiej Orkiestry Kameralnej oraz Sanocki Chór Kameralny.
Libretto oratorium ukazuje duchową podróż człowieka ku pojednaniu i miłosierdziu, czerpiąc inspirację z franciszkańskiej idei miłości do bliźniego i harmonii ze światem - mówi o. Dariusz Sowa. - Szczególnym akcentem dzieła jest jego finał, dedykowany jubileuszowi 800-lecia Pieśni Słonecznej św. Franciszka, jednego z najstarszych hymnów chrześcijańskich.
Wydarzenie ma nie tylko wymiar artystyczny, lecz także duchowy i społeczny - promuje muzykę jako uniwersalny język pokoju, łączący pokolenia i społeczności, zarówno lokalnie, jak i międzynarodowo dzięki planowanej transmisji online. Radomsko od wieków jest miejscem o szczególnym znaczeniu historycznym i duchowym. To tutaj w XIV wieku w Klasztorze Franciszkańskim Jadwiga Andegaweńska została sygnowana na króla Polski, co podkreśla rolę Radomska w budowaniu jedności narodowej.
Również w XIX wieku, w czasach zaborów, ówczesny gwardian klasztoru wygłosił patriotyczne kazanie, za co franciszkanie zostali wygnani z miasta. Dziś, po latach, idea pokoju, wolności i wspólnoty powraca w formie oratorium, które duchowo łączy nas z dziedzictwem tego miejsca - podkreśla przedstawiciel Franciszkanów.