Wymienią płot przy Złotej Bramie. Zaraz ma ruszyć drugi etap remontu
Złota Brama w Gdańsku - straszy turystów, straszy mieszkańców
Stan techniczny jednego z najbardziej rozpoznawalnych gdańskich zabytków od lat pozostaje na tyle nieciekawy, że na ulicę Długą prowadzi umieszczony wewnątrz szpaler, a właściwie tunel, bo konstrukcja pozostaje zasłonięta mało estetycznymi płytami. Opiekujące się portalem Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) boryka się z jego kosztowną renowacją, którą zdecydowało się podzielić na trzy fragmenty.
Etapy modernizacji Złotej Bramy w Gdańsku:
- Pierwszy obejmował górną część obiektu, a więc taras i prace konserwatorskie na sklepieniach (zakończył się w listopadzie 2023 roku),
- Drugi ma zabezpieczyć konstrukcję przed wilgocią od strony gruntu,
- Trzeci oznaczać będzie prace konserwatorskie przy elewacjach, rzeźbach oraz detalach architektonicznych (będzie najbardziej kosztowny).
ZOBACZ TEŻ NA dziennikbaltycki.pl: Inspekcja Złotej Bramy. Zarządzono usunięcie szpetnego płotu
Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Gdańska zadecydowała o przyznaniu SARP 388 tys. zł na wykonanie remontu nadmiernie zawilgoconych murów ceglanych obiektu, choć projekt uchwały w tej sprawie budził sprzeciw m.in. radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy zarzucali stowarzyszeniu architektów opieszałość. Zwracali również uwagę, że w ostatnich latach na Złotą Bramę z budżetu miasta przeznaczono niemal 600 tys. zł, a efektów - ich zdaniem - nie widać.
"Ponad 200-dniowe opóźnienie w wydaniu decyzji przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w 2023 roku, odroczenie wniosku o dofinansowanie przez Marszałka województwa. Zgodnie z obowiązującymi normami zarówno badania zawilgocenia, jak i większość prac remontowych mogą być realizowane wyłącznie w sezonie letnim, co dodatkowo wpływa na harmonogram robót" – wylicza trudności, opóźniające prace, cytowane przez Gdansk.pl, wydane w środę 2 lipca oświadczenie Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Jednocześnie organizacja zapowiada rychłą realizację drugiego etapu modernizacji, związaną m.in. z przeprowadzeniem robót w piwnicy oraz przyziemiu, których celem jest odtworzenie i uszczelnienie izolacji przeciwwilgociowej.
„Otwarcie kopert z ofertami zaplanowane jest na 14 lipca 2025 r. Roboty budowlane nad etapem II rozpoczną się natychmiast po wyborze wykonawcy. Kryterium wyboru wykonawcy zostało ustalone przez powołaną do tego działania komisję, w skład której wchodzą członkowie naszego stowarzyszenia oraz specjaliści z zakresu konserwacji zabytków” – czytamy w dokumencie autorstwa SARP, który wskazuje również na bardzo przydatną, dobrze przygotowaną dokumentację cyfrową obiektu, przygotowaną przez Laboratorium Digitalizacji i Wizualizacji Architektury Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Na trzeci etap w Gdańsku poczekamy, wcześniej nowe ogrodzenie
SARP przekonuje, że opracowanie, wraz z wcześniejszymi dwiema inwentaryzacjami, posłuży jako podstawa do opracowania dokumentacji III etapu remontu zabytku, który rozpocznie się dopiero po zakończeniu wszystkich wcześniejszych działań zabezpieczających, w tym prac prowadzonych obecnie w podziemiach obiektu. W wydanym stanowisku pisze także: „Jednocześnie informujemy, że obecnie trwają prace nad rozwiązaniem kwestii ogrodzenia otaczającego Złotą Bramę. Obecne, tymczasowe ogrodzenie jest nieestetyczne i budzi zrozumiałe zaniepokojenie mieszkańców oraz turystów. Planujemy jego wymianę na nowe, lepszej jakości, z przygotowaną przez nas identyfikacją wizualną. Prawdopodobnie ogrodzenie pozostanie do czasu rozpoczęcia robót III etapu”.
Warto przypomnieć, że Złota Brama powstała w latach 1612–1614 według projektu kamieniarza i rzeźbiarza Abrahama van den Blocka. Obiekt uległ poważnym uszkodzeniom podczas II wojny światowej. Odbudowany został w latach pięćdziesiątych i wraz z przyległym Dworem św. Jerzego przekazany został Stowarzyszeniu Architektów Polskich.
Od 1967 roku Złota Brama figuruje w rejestrze zabytków jako jedna z najważniejszych części historycznego i kulturowego dziedzictwa Gdańska.