Wynik egzaminu ośmioklasisty. Odwołanie i weryfikacja
Nie zgadzam się z wynikiem egzaminu ósmoklasisty. Co dalej?
Wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty zaplanowano na 4 lipca. Potem uczniowie będą mieli kilka dni na złożenie odpowiednich dokumentów niezbędnych w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Co, jeśli nie zgadzam się z wynikiem prezentowanym w systemie?
Po zalogowaniu się do ZIU uczniowie mogli wybrać poszczególny przedmiot i sprawdzić szczegółowo ile punktów zdobyli za konkretne zadanie.
Ci, którzy uznali, że zostali ocenieni niesprawiedliwie lub mają wątpliwości mogą wnioskować i wgląd do swojej pracy, a nawet weryfikację oceny.
Czy można zobaczyć swój arkusz z egzaminu ósmoklasisty?
Uczniowie oraz ich rodzice mają prawo do wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej. Zgodnie z informacjami CKE, wniosek o wgląd do pracy egzaminacyjnej należy złożyć do dyrektora odpowiedniej okręgowej komisji egzaminacyjnej pocztą, faksem lub elektronicznie.
– Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej tego ucznia, w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w terminie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty, tj. od 4 lipca 2025 r. do 5 stycznia 2026 r.
Wniosek o wgląd do sprawdzonej pracy egzaminacyjnej należy złożyć do dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej. Może to zrobić sam zdający, osoba upoważniona działająca w jego imieniu lub rodzic. Wniosek można złożyć osobiście, przesłać drogą elektroniczną (np. przez system ZIU), faksem albo pocztą tradycyjną – zgodnie z zasadami obowiązującymi w danej komisji. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych poszczególnych OKE.
Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej w porozumieniu z rodzicami ucznia ustala termin wglądu. O ile to możliwe, data jest ustalana w ciągu 5 dni od otrzymania wniosku.
Wgląd do pracy odbywa się w obecności osoby nadzorującej i zazwyczaj ma miejsce w siedzibie komisji egzaminacyjnej lub w szkole, do której uczeń uczęszczał. Czas trwania nie może wglądu nie może być krótszy niż 30 minut, a uczeń i rodzice mogą sporządzać notatki i robić zdjęć pracy egzaminacyjnej.
Jak napisać wniosek o wgląd do arkusza z egzaminu ósmoklasisty?
Szczegółowe informacje dotyczące formy wnioskowania o wgląd do pracy egzaminacyjnej znajdują się w Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty na stronie CKE. We wniosku o wgląd do pracy egzaminacyjnej należy wskazać:
- imię i nazwisko zdającego,
- PESEL zdającego,
- dane teleadresowe osoby dokonującej wglądu, w tym adres pocztowy oraz – jeżeli to tylko możliwe – adres e-mail oraz/lub numer telefonu komórkowego, lub inny sposób kontaktu umożliwiający jak najszybsze przekazanie informacji o wyznaczonym terminie
- wglądu,
- przedmiot egzaminacyjny, którego wgląd dotyczy.
Wnioski będą przyjmowane od 4 lipca i rozpatrywane według kolejności wpływu do OKE.
Odwołanie od wyników egzaminu ósmoklasisty. Weryfikacja sumy punktów
Uczeń może odwołać się od wyniku egzaminu ósmoklasisty z dowolnego przedmiotu. Musi zrobić to składając wniosek, ale wcześniej powinien dokonać wglądu swojej pracy. Procedura odwołania od wyniku egzaminu ósmoklasisty nie jest trudna.
– Uczeń lub jego rodzice mogą zwrócić się z wnioskiem o weryfikację sumy punktów. Wniosek wraz z uzasadnieniem składa się do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej w terminie 2 dni roboczych od dnia dokonania wglądu – czytamy w Informacji CKE.
Termin składania wniosku o weryfikację jest ustalony: uczeń i jego rodzice mają dwa dni robocze od dnia dokonania wglądu do pracy.
Po złożeniu wniosku następuje ponowne sprawdzenie pracy egzaminacyjnej. Weryfikacji sumy punktów dokonuje się w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.
Jeżeli w wyniku przeprowadzonej weryfikacji suma punktów została podwyższona, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej anuluje dotychczasowe zaświadczenie i wydaje nowe zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Co ważne, rozstrzygnięcie dyrektora OKE jest ostateczne i nie może być podważane na drodze sądowej.