Wyniki matur w Koszalinie. Uczniowie na tle województwa i kraju
Jak podkreśla Sebastian Tałaj, wiceprezydent Koszalina dzisiejsze wyniki to kolejne świadectwo, na skuteczne sukcesy w nauczaniu koszalińskich uczniów.
- W Koszalinie zdawalność matur wyniosła w tym roku 90 procent. W skali kraju wynik ten wynosi 80 procent, natomiast w województwie zachodniopomorski zdawalność była na poziomie 78 procent. To ogromny sukces, z którego się cieszymy - mówi wiceprezydent.
Choć w tym roku tendencja zdawalności była zniżkowa i tegoroczni maturzyści osiągnęli gorsze wyniki, to miasto trzyma wciąż wysoki poziom.
- Dla porównania zdawalność w Koszalinie w 2024 roku wyniosła 94,6 procent. W skali kraju w ubiegłym roku było to 84,10 procent, w województwie - 83 procent - wymienia.
- Wydaje mi się, że musiały być trudniejsze zadania dla młodzieży niż w poprzednich latach. Jeżeli ta zdawalność była na niższym poziomie to świadczy że to jest problem ogólny. Mimo to, cały czas trzymamy poziom od kilku lat powyżej 90 procent - dodaje Tałaj.
- Jak informuje działający w ratuszu Wydział Edukacji jedyną szkołą, w której zdawalność była na poziomie 100 procent było I Liceum Ogólnokształcące im. St. Dubois w Koszalinie.
Największą zdawalność, w której średnia była wyższa niż krajowa, miały następujące szkoły: II LO – 98 proc., V LO – 93,8 proc. VI LO – 89,2 proc. ZS nr 1 Ekonom – 84,1 proc., ZS nr 9 w Koszalinie – 86 proc.
Do egzaminów maturalnych w tym roku przystąpiło ok. 275 tys. tegorocznych absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum i szkoły branżowej II stopnia. W Koszalinie abiturientów było 896.
Przypomnijmy, aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru zdawanych na poziomie rozszerzonym nie ma progu zaliczeniowego.
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego. Tegoroczni absolwenci są pierwszym rocznikiem maturzystów, który zdawał egzaminy ponownie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej, a nie na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które wprowadzono w związku z pandemią COVID-19, która wybuchła w 2020 roku. Od niedawna obowiązuje tzw. odchudzona podstawa, w której treści nauczania uszczuplono o 20 proc.