Wypadek w Pogórzu. 15-latek zabrany przez śmigłowiec
Wypadek na hulajnodze w Pogórzu
Do zdarzenia drogowego z udziałem małoletniego użytkownika hulajnogi elektrycznej doszło na ul. Derdowskiego w Pogórzu. Jak ustalili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pucku, 15-letni mieszkaniec powiatu puckiego, jechał bez kasku ścieżką rowerową na hulajnodze, zahaczył o murowany śmietnik, a następnie przewrócił się na murowaną ławkę.
- W wyniku tego zdarzenia doznał urazu i na miejsce natychmiast wezwano służby ratunkowe - mówi asp. szt. Joanna Samula, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Pucku. -Poszkodowany został przetransportowany do szpitala, gdzie udzielono mu niezbędnej pomocy.
Choć wypadek nastolatka wyglądał groźnie, na szczęście obrażenia nie zagrażały jego życiu. Ale - podkreślają mundurowi z Pucka - zdarzenie to przypomina o konieczności zachowania ostrożności podczas korzystania z tego typu urządzeń.
Bezpieczeństwo na hulajnodze. Rady policji z Pucka
Policjanci z powiatu puckiego przypominają, że hulajnogi elektryczne to nowoczesne środki transportu, które zyskują coraz większą popularność, szczególnie wśród młodzieży i mieszkańców miast. Napędzane silnikiem elektrycznym, przeznaczone są do jazdy po drogach i ścieżkach rowerowych.
- Zgodnie z obowiązującymi przepisami, hulajnogi elektryczne mogą być używane przez osoby od 10. roku życia, pod warunkiem że korzystają z nich zgodnie z zasadami ruchu drogowego - przypomina Joanna Samula.
Użytkownicy hulajnóg powinni korzystać z wyznaczonych ścieżek rowerowych, jezdni lub chodników, jeśli nie ma dedykowanej infrastruktury. Podczas jazdy należy zachować szczególną ostrożność, przestrzegać ograniczeń prędkości oraz stosować się do znaków i sygnałów drogowych.
- Pamiętajmy, że hulajnoga to pojazd, który wymaga od użytkownika odpowiedzialności i rozwagi- komentuje funkcjonariuszka komendy powiatowej w Pucku.
Użytkownicy hulajnóg elektrycznych mają obowiązek znać i przestrzegać obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Właściciele i użytkownicy powinni dbać o stan techniczny pojazdu, regularnie go kontrolować i korzystać zgodnie z instrukcją producenta.
Dla bezpieczeństwa własnego i innych, szczególnie małoletnich użytkowników, zaleca się:
- noszenie kasku oraz ochraniaczy na łokcie i kolana, aby zminimalizować ryzyko urazów w razie upadku.
- przestrzeganie ograniczeń prędkości i dostosowanie jazdy do warunków panujących na drodze.
- zachowanie szczególnej ostrożności na przejściach dla pieszych, skrzyżowaniach i w pobliżu innych uczestników ruchu.
- używanie odblasków, zwłaszcza po zmroku, aby być widocznym dla innych uczestników ruchu.
- nieprzewożenie na hulajnodze innych osób, zwierząt ani ładunków, które mogą utrudniać jazdę i zagrażać bezpieczeństwu.
- Pamiętajmy, że odpowiedzialna jazda na hulajnodze to klucz do bezpieczeństwa własnego i innych - mówi asp. szt. Joanna Samula z Komendy Powiatowej Policji w Pucku. - Zachęcamy do korzystania z hulajnóg w sposób rozważny i zgodny z przepisami, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji i cieszyć się nowoczesnym środkiem transportu w sposób bezpieczny dla wszystkich.